آیا شما نیز به دنبال راهنمای خرید و استفاده از بهترین انواع آسانسور شیشه ای هستید؟ آیا می دانید که آسانسور های شیشه ای را چگونه می توان طراحی و نصب کرد؟ از شما می خواهیم که مقاله و مطالب پیش روی خود را تا پایان مورد بررسی قرار داده و جالب ترین اطلاعات را به دست آورید.
 

آسانسور شیشه ای چیست؟ 

 

یکی از شیک ترین و زیباترین انواع آسانسور ها را، آسانسور شیشه ای شکل داده است که نه تنها برای جا به جایی افراد و اشیاء مورد استفاده قرار میگیرد، بلکه امروزه به عنوان یکی از پارامترهای زیباشناختی ساختمان ها نیز شناخته شده است. برخی از متخصصان طراحی و معماری به این مدل از آسانسور ها، پاناراما نیز می گویند و بر این باورند که می توانند با طراحی شیک ترین این تجهیزات، بهترین معماری را در ساختمان مورد نظر خود به ارمغان آورند. برای طراحی آسانسور های شیشه ای هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و شما نیز می توانید شیک ترین و کارآمدترین آن را در ساختمان خود پیاده نمایید. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد انواع اسانسور های شیشه ای توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم. با ما همراه شوید.

آسانسور شیشه ای آسانسور هایی هستند که یک یا چند طرف کابین آن  شیشه هست. معمولاً این نوع آسانسورها معمولا در یک سازه شیشه ای مخصوص خود نصب می شوند که به مسافر اجازه می دهد نمای بیرونی را ببیند. این نوع آسانسور ها روشی جدید و هیجان انگیز برای مسافرت در یک مجتمع تجاری یا مسکونی است. پانل های شیشه ای در شیشه های شفاف یا دودی موجود است و فریم های اطراف آنها معمولا از جنس استنلس استیل می باشد. این نوع آسانسور را می توان با هر نوع مشخصات معماری و تزئینی تطبیق داد.

 

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

 

آسانسور هیدرولیک شیشه ای

آسانسور شیشه ای با سیستم هیدرولیکی می تواند بدون استفاده از سیم بکسل و وزنه مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند ظاهر و نمای بسیار جذابی را نیز به ارمغان آورد. لازم است بدانید که محدودیت های زیادی برای استفاده از آسانسور های شیشه ای هیدرولیک وجود دارد که همین امر سبب شده در ساختمان های با ارتفاع بالا مورد استفاده قرار نگیرد. به همین دلیل توصیه می شود در ساختمان هایی نصب و استفاده شود که سه الی پنج بار بتواند توقف داشته باشد. شما نیز می توانید استفاده از آسانسور ها هیدرولیک شیشه ای را در اولویت های خود قرار دهید.

 

همچنین بخوانید: آسانسور در کیش

 

آسانسور شیشه ای کوچک

آسانسور شیشه ای کوچک نیز با توجه به ابعاد کوچکتری که در مقابل دیگر انواع آسانسور های شیشه ای دارد، امروزه بسیاری از مردم به دنبال راهنمای استفاده از این تجهیزات هستند تا بتوانند طراحی و نمای بسیار فوق العاده ای را در ساختمان خود، پیاده کنند. لازم است بدانید که هزینه های مربوط به طراحی و نصب بهترین و باکیفیت ترین آسانسور های شیشه ای کوچک، بسیار مناسب و معقول می باشد و افراد می توانند به راحتی در ساختمان های مسکونی خود از این مدل آسانسور ها استفاده نمایند.

 

کابین 

آسانسور های شیشه ای از اجزای بسیار مختلفی تهیه و طراحی شده اند که بی شک یکی از مهمترین و اصلی ترین اجزای آن مربوط به کابین می باشد. کابین استفاده شده در این آسانسور ها بسیار شیک و متفاوت تر از دیگر کابین آسانسور ها بوده و همین امر نیز سبب شده است تا امروزه بسیاری از مردم با علاقه مندی بسیار بالایی اقدام به استفاده از این مدل آسانسور ها داشته باشد. کابین های مورد استفاده در آسانسور های شیشه ای می توان به مدل های نیم دایره ای، گرد و مکعبی اشاره کرد. شما می توانید از این مدل آسانسور ها در برج های تجاری، خانه های لوکس، رستوران های شیک و ویلاهای چند طبقه به راحتی استفاده کنید.

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

پلان 

آسانسور شیشه ای همانطور که اشاره شد، یکی از بهترین و محبوب ترین انوان آسانسور های مورد استفاده در بسیاری از ساختمان ها می باشد که پلان و طراحی بسیار بی نظیری برخوردار هستند. توصیه می شود که آسانسور های شیشه ای مورد نیاز خود را از وب سایت ها و شرکت های معتبری انجام دهید تا آسانسور مورد نظرتان از طراحی و پلان بسیار بی نظیری برخوردار باشد. شما می توانید با نصب و راه اندازی بهترین و باکیفیت ترین این تجهیزات در ساختمان خود، نهایت بهره مندی را از این آسانسور برای خود به ارمغان آورید.

 

آسانسور شیشه ای خانگی (هوم لیفت)

 

معمولا در بین طبقات ساختانهای دوبلکس از آسانسور استفاده می شود که تردد بین طبقات برای افراد مسن و کم توان را سهل کند. با توجه به معماری ساختمان بهتر است در آسانسورهای هوم لیفت از کابین شیشه ای (پانوراما) استفاده شود. که در کنار زیبایی باعث آرامش خاطر استفاده کنندگان می شود.

 

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

 

 

جنس و نمونه شیشه آسانسور پانوراما

جنس شیشه استفاده شده در کابین شیشه ای آسانسورها بایستی از نوع لمینت سکوریت بوده و کیفیت و مرغوبیت آن پس از ارائه سرتیفیکیت های مربوطه به کارشناس استاندارد نهایتا مورد تایید قرار بگیرد.

نظر اینکه مطابق الزام استاندارد ملی ۱-۶۳۰۳ در خصوص مقاومت و استحکام کلیه قسمت های دیواره های چاله آسانسور، اتاقک آسانسور و دیواره کابین و درب های طبقات، تحمل و عدم تغییر حالت در برابر نیروهای تنشی ۳۰۰ نیوتن به ۵ سانتیمتر مربع الزامی می باشد، بنابراین استحکام شیشه به کار رفته در کابین های شیشه ای پانوراما) نیز ازاین قاعده مستثنا نمی باشد.

 

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

 

تست آونگی در آسانسور شیشه ای

کابین اسانسور شیشه ای (پانوراما) می تواند به اشکال مختلف ساخته شود. در برخی مواقع با توجه به ابعاد و شرایط آسانسور به صورت مربع، مستطیل، گرد و یا بیضی طراحی و اجرا  می شود. در این مواقع که کابین آسانسور از نوع گرد و یا بیضی می باشد با توجه به اینکه شیشه کابین نیز از نوع تخت خارج خواهد شد، بنابراین تست آونگی شیشه به کار رفته در دیواره کابین با ارائه تاییدیه های (سرتیفیکت های) مربوط به شیشه توسط کارشناس استاندارد بررسی خواهد شد.

 

همچنین بخوانید: پله برقی

 

جنس لته های درب

در این نوع آسانسور ها در صورتی که نمایی از سمت درب های طبقات به سمت بیرون و یا داخل وجود داشته باشد میتوان لته های درب های طبقات و کابین را به صورت شیشه ای نصب کرد. درب های لته شیشه ای در دو نوع شیشه ای با کلاف استیل و یا کاملا شیشه ای (فریم لس) وجود دارد. جنس شیشه های به کار رفته در لته های درب های طبقات نیز از نوع لمینت سکوریت ضد ریزش و پاشش بوده و استحکام آن مشابه شیشه ها و دیواره های به کار رفته در قسمت های دیگر کابین به اندازه عدم تغییر حالت در برابر ۳۰۰ نیوتن بر ۵ سانتیمتر مربع از سطح آن می باشد.

آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای تمام گرد

آسانسور شیشه ای تمام گرد از دیگر محصولات هیرو آسانسور می باشد که توسط واحد تحقیق و توسعه هیرو آسانسور با استفاده از مدل های خارجی مهندسی معکوس و بومی سازی شده است.

آسانسور تمام گرد از جمله آسانسورهای مسافربر است که با کابین کاملا شیشه ای جذابیت زیادی دارند و جلوه ای خاص به ساختمان های مسکونی دوبلکس شیک، ساختمان های تجاری و اداری، رستوران ها و … میبخشند.

این آسانسور ها دید 360 درجه را در اختیار مسافران قرار میدهند و به همین دلیل است که استفاده از این آسانسورها ارزش افزوده زیادی برای ساختمان ایجاد می کند. علاوه بر این، نمی توان نقش آسانسور تمام گرد در زیبایی طراحی معماری ساختمان را نادیده گرفت.

هیرو آسانسور توانائی طراحی، تولید و اجرای انواع آسانسور های تمام گرد را دارا می باشد و بعلت بومی سازی، قیمت اینگونه آسانسورها با حفظ کیفیت نسبت به مشابه های وارداتی بسیار مقرون بصرفه می باشد.

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

 

طراحی و اجرای آسانسور شیشه ای

 

شاید در نگاه اول طراحی و اجرای آسانسور پاناروما تفاوت چندانی با آسانسورهای معمولی نداشته باشد ولی واقعیت این است بایستی در طراحی و اجرای این نوع آسانسورها به آیتم مخصوص در استاندارد توجه شود. و مهم تر از همه اینکه موقع اجرا، با ظرافت دقت نظر بیشتر بتوان خواسته های کارفرما را تامین کرد.

 

 

استاندارد آسانسور شیشه ای

1- ایمنی

در صورتيكه قسمتهای شفاف كابين شيشه ای باشد پاراشوت آن بايستي از نوع تدريجي (PROGRESSIVE TYPE)  و در صورتيكه قسمت هاي شفاف از طلق باشد و سرعت آسانسور نيز بيشتر از يك متر بر ثانيه نباشد تا آخر پايان سال 77 نصب شده باشند، ميتواند از نوع پاراشوت لحظه اي استفاده نمود.

1-2 پوشش چاه:

چاه آسانسور در طبقاتي ممكن است در دسترس عموم باشد بايد داراي پوششي به شرح ذيل باشد.

الف-اين پوشش مي تواند شيشه اي باشد.

ب-ارتفاع ديواره ها بايد از سطح هر دسترسي حداقل 5/2 متر باشد.

ج-ارتفاع ديواره ها از سمت ورودي آسانسور حداقل 5/3 متر باشد.

د-در پايين ترين طبقه يا زير آن فضايي براي پرسنل سرويس كار تامين شود به نحوي كه بتواند به قسمت هاي خارجي كابين براي نظافت يا سرويس دسترس پيدا نمايد و حداقل فاصله افقي بايستي 45 سانتيمتر باشد.

 

همچنین بخوانید: آسانسور هیدرولیک

 

2- کابین شیشه ای

1-2 قسمت هاي شفاف كابين بايد بگونه اي طراحي و نصب شوند كه بارهاي عمودي از طرف كابين به آن وارد نشود و قاب (محل استقرار) آنها بگونه اي باشد كه بتواند بدون تغيير شكل مهمي بارهاي افقي وارده را تحمل نمايد.

يادآوري : بار افقي ممكن است از طرف مسافران وارد شود.

2-2 صفحات شفاف از نظر مقاومت مكانيكي و مقاوم در برابر آتش بايستي مطابق با بند 5-6 مقررات ايمني آسانسور باشد.

2-3 در صورتيكه از مواد شفافي به غير از شيشه استفاده شود بايد از نظر مقاومت مكانيكي و مسايل مطروحه بالا برابر باشد.

2-4 در صورت استفاده از شيشه، شيشه بايستي Laminated باشد و حداقل ضخامت آن 5/11 ميليمتر باشد.

2-5 در صورت استفاده از شيشه جام با ضخامت حداقل ده ميليمتر بايستي سطوح ان طرف شيشه كه در دسترس مسافر نباشد بوسيله لايه پلاستيكي چسب دار مخصوص پوشش داده شود.

2-6 حداقل ضخامت آينه هاي استفاده شده جهت دكور آسانسور بايستي 6 ميليمتر باشد و بايد شيشه آن Laminated يا Toughened باشد و در صورتيكه از آينه با شيشه معمولي استفاده شده باشد بايستي سطوح پشت آينه بوسيله لايه پلاستيكي چسب دار مخصوص پوشش داده شود.

 

آسانسور شیشه ای

 

3- آسانسورهای نصب شده در فضای آزاد

در شرايط محيطي غير عادي كه در آن باد شديد، باران، برف و يخبندان قابل پيش بيني است بايد از استفاده از آسانسور در فضاي باز پرهيز نمود مگر نصب پوشش كامل (Transparent protective Wall) در نظر گرفته شود.

4-  برچسب نشانه گذاری شیشه، طبق مشخصات مندرج در استاندارد به صورت با دوام و دائم (برچسب اموال که با جدا کردن آن از بین می رود) روی لایه بیرونی یا داخلی چسبانده شود و از سوی شرکت تولید کننده شیشه با لوگوی آن باشد. شرکت تولید کننده شیشه لایه دار لزومی به دارا بودن پروانه کاربرد علامت استاندارد ندارد. ابعاد مشخصات فنی شیشه لایه دار کابین در فرم مشخصات (کابین) منعکس گردد.

5- لازم است شرایط تجدید نظر اول در تامین مساحت سطح شیشه خور و مساحت هر بخش شیشه خور رعایت گردد. در صورتی که درب های طبقه که به طور دستی کار می کنند ( درهای لولایی) این شرایط را ندارند، لازم است الزامات جایگزین استاندارد در بند 7-6-2 ب تامین گردد: 7-6-2-ب “وقتی کابین در طبقه ای در حال ایستادن و یا متوقف است، نشانگر حضور کابین، روشن شده و تا زمانی که کابین در طبقه متوقف است روشن باقی بماند.”

6- اندازه گیری غیر مخرب ضخامت شیشه در آئینه تزئینی (حداقل 4 میلی متر) انجام شود و پشت چسب بودن آن به صورت خود اظهاری انجام گردد (در صورت عدم دسترسی لازم است ضخامت سنجی شیشه با استفاده از ضخامت سنج آلتراسونیک انجام شود).

 

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

 قیمت آسانسور شیشه ای

یکی از مهمترین و اصلی ترین نگرانی های بسیاری از خریداران آسانسور را قیمت این تجهیزات شکل داده است. شما می توانید از همین وب سایت پیش روی خود، متفاوت ترین انواع بالابرها را مورد بررسی قرار داده و با توجه به سلیقه و قدرت مالی خود، مناسب ترین این محصولات را سفارش دهید. البته می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت بروز و دقیق هر یک از انواع بالابرهای موجود در وب سایت ما، با همکاران ما در شرکت هیرو آسانسور در تماس بوده و راهنمایی ها و اطلاعات مد نظر خود را به دست آورید.

 

همچنین بخوانید: قیمت آسانسور

 

نمونه آسانسور شیشه ای اجرا شده توسط شرکت هیرو

 • پروژه هوم لیفت – سه دستگاه در مجتمع ارغوان ولنجک
 • پروژه هوم لیفت مرکز حمل و نقل جاده ای
 • آسانسور هیدرولیکی جک بغل لواسان خیابان اتحاد
 • کابین نیم گرد شیشه ای – لواسان – مهندس اسدی
 • آسانسور شیشه ای تخت دکتر مقصودی – شمال
 • پروژه مهندس عرب- لواسان

انواع کابین شیشه ای

آسانسور شیشه ای - هیرو آسانسور
آسانسور شیشه ای - هیرو آسانسور
آسانسور شیشه ای - هیرو آسانسور
آسانسور شیشه ای - هیرو آسانسور
آسانسور شیشه ای - هیرو آسانسور
آسانسور شیشه ای - هیرو آسانسور
آسانسور شیشه ای - هیرو آسانسور
آسانسور شیشه ای - هیرو آسانسور

آسانسور شیشه ای چیست؟

آسانسور شیشه ای آسانسور هایی هستند که یک یا چند طرف کابین آن  شیشه هست. معمولاً این نوع آسانسورها معمولا در یک سازه شیشه ای مخصوص خود نصب می شوند که به مسافر اجازه می دهد نمای بیرونی را ببیند. آسانسور شیشه ای روشی جدید و هیجان انگیز برای مسافرت در یک مجتمع تجاری یا مسکونی است.

آسانسور شیشه ای خانگی (هوم لیفت) چیست ؟

معمولا در بین طبقات ساختانهای دوبلکس از آسانسور استفاده می شود که تردد بین طبقات برای افراد مسن و کم توان را سهل کند. با توجه به معماری ساختمان بهتر است در آسانسورهای هوم لیفت از کابین شیشه ای (پانوراما) استفاده شود. که در کنار زیبایی باعث آرامش خاطر استفاده کنندگان می شود.

جنس شیشه مورد استفاده در آسانسور شیشه ای چیست ؟

جنس شیشه استفاده شده در کابین شیشه ای آسانسورها بایستی از نوع لمینت سکوریت بوده و کیفیت و مرغوبیت آن پس از ارائه سرتیفیکیت های مربوطه به کارشناس استاندارد نهایتا مورد تایید قرار بگیرد.

یک نظر

 1. منصوره فرهادیان
  دسامبر 02, 2021 at 2:05 ب.ظ

  سلام من درخواست یک مشاوره در مورد نصب آسانسور کوچک شیشه ای در ساختمان ۲۲ سال ساخت بدون آسانسور ارم

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.