آسانسور مسافربر

 

آشنایی با آسانسور مسافربر

در این مطلب میخواهیم در مورد آسانسور مسافربر و مزایای استفاده از آن بگوییم.

امروزه به دلیل کمبود فضا ساختمان ها را چند طبقه میسازند و حرکت بین طبقات ساختمان های مرتفع با استفاده از پله ها خسته کننده و بسیار آسیب زننده است، پس وجود یک آسانسور لازم خواهد بود.

آسانسور یک کابین متحرک است که با کمک یک موتور الکتریکی به صورت عمودی بین طبقات حرکت میکند و انسان ها و یا کالاها را جابجا میکند. آسانسور ها انواع مختلفی دارند که پرداختن به همه ی آن ها در یک مطلب ممکن است حوصله سر بر باشد پس ما در چندین مطلب جداگانه انواع آسانسور را بررسی خواهیم کرد، در این مطلب میخواهیم به طور اختصاصی آسانسور مسافربر را مورد بررسی قرار دهیم.

 

آسانسور مسافربر چیست؟

معمولا برای ساختمان های مسکونی، اداری و یا تجاری که بیش از 3 طبقه هستند نصب آسانسور مسافربر برای جابجایی ساکنین ضروری است، این نوع آسانسور را میتوان پر کاربرد ترین نوع آسانسور نامید زیرا علاوه بر ظاهر زیبای آن ظرفیت بالایی برای جابجایی افراد دارد. آسانسور مسافربر بر اساس نیاز ساختمان توانایی حمل مسافر تا 1.5 تن را دارد.

سازندگان آسانسورهای مسافربر تلاش میکنند که با ساخت این نوع آسانسورها مطابق با استانداردهای جهانی و نصب تجهیزات ایمنی امنیت جانی مسافران را تامین کنند.

عدم نصب آسانسور در سازه های مرتفع ممکن است بر ارزش آن نیز تاثیر بگذارد زیرا استفاده ی طولانی مدت از پله اثرات منفی بر سلامتی انسان خواهد گذاشت پس میتوان گفت امروزه ساختمان های مرتفع بدون وجود آسانسور ارزش چندانی ندارد. با توجه به شرایط و امکانات و نوع کاربری ساختمان ممکن است آسانسورها داخل یا خارج از ساختمان نصب شوند، نکته ای که مهم است این است که آسانسورها را از شرکت های معتبر خریداری کنید. خرید از شرکت های تولید کننده ی معتبر تضمین کننده ی کیفیت و ایمنی آسانسور است. در ادامه یکی از بهترین شرکت ها در زمینه ی خرید و فروش، سرویس و نگهداری، اجرای انواع آسانسور و آسانسور مسافربر را به شما معرفی میکنیم؛ شرکت هیرو آسانسور هفتمین شرکت با سابقه و دارای ارزش برند در صنعت آسانسور با نام هیدرو تک است، این شرکت با طراحی خاص مهندسی در تلاش است که انواع آسانسور ایمن و مجهز را در اختیار خریداران عزیز قرار دهد و رضایت حداکثری آن ها را جلب کند.

از خدمات این شرکت میتوان به پشتیبانی قوی و رسیدگی سریع اشاره کرد، در صورت بروز هر گونه مشکل در عملکرد آسانسور و با تماس با شرکت هیرو آسانسور تکنسین های فنی در کمتر از 40 دقیقه اقدام به سرویس آسانسور خواهند کرد.

 

آسانسور مسافربر - هیرو آسانسور

انواع آسانسور مسافربر

آسانسورهای مسافربر چند نوع هستند، کششی، هیدرولیک و وینچی؛ در ادامه با معرفی هرکدام مشخصات فنی آن ها را عنوان خواهیم کرد.

آسانسور کششی:

نیروی تامین کننده برای حرکت این نوع آسانسورها موتوری است که روی چاه آسانسور قرار داده شده است، آسانسورهای کششی خود دو نوع هستند: آسانسور کششی گیربکسی و آسانسور کششی گیرلس.

آسانسورهای کششی معمولا در ساختمان های مرتفع مورد استفاده قرار میگیرند.

آسانسور هیدرولیک:

آسانسور هیدرلیک به دلیل سرعت کمی که دارند (یک متر بر ثانیه سرعت دارند ) معمولا برای ساختمان های کم ارتفاع مورد استفاده قرار میگیرد، این نوع آسانسور ها مزایای زیادی دارند برای مثال هزینه ی تعمیر و نگهداری آن ها پایین است، عملکرد آن ها به ندرت مختل میشود و شروع حرکت آن ها نرم و روان است. علاوه بر ویژگی های گفته شده برای آسانسور هیدرولیک باید بگوییم که ظاهر آن ها نسبت به گذشته زیباتر و شکیل تر شده است و دلیل آن نیز حذف کادر وزنه و سیم فولادی آن است.

آسانسور وینچی:

این نوع آسانسورها با استفاده از یک طناب فولادی یا زنجیر بسیار مستحکم آویزان میشوند و نیروی رانش به آن ها وارد میشود. به دلیل تنوع این نوع آسانسورها از نظر ظرفیت، تعداد درب، سیستم تعلیق، نوع کابین و … به همین معرفی مختصر بسنده میکنیم و در مطالب بعدی به خوبی انواع مختلف آن را بررسی خواهیم کرد.

 

آسانسور مسافربر - هیرو آسانسور

 مزایا و معایب آسانسور مسافربر

اگر چه همه ی ما میدانیم که مزایای استفاده از آسانسور مسافربر آنقدر زیاد است که ممکن است معایب آن به چشم نیاید اما بر خود لازم میدانیم که به هردو موضوع بپردازیم و امیدواریم در صورتی که قصد نصب آسانسور مسافربر دارید این مطلب بتواند به شما کمک کند.

مزایا:

 • ظاهر زیبا و قابل هماهنگ با محیط
 • حرکت نرم و آهسته با کمترین سر و صدا
 • ایمنی بسیار بالا
 • قابلیت تردد بالا و مناسب برای محیط های عمومی مثل بیمارستان، هتل ها، ادارات و ….
 • حرکت روان نسبت به سایر آسانسورها بدون لرزش و ارتعاش
 • عدم نیاز به ساخت موتور خانه
 • عدم نیاز به کنده کاری های عمیق در پایین و ساخت موتور خانه در بالا
 • صرفه جویی در مصرف انرژی تا 70 درصد
 • این آسانسورها دارای سیستم اضطراری هستند که در صورت قطع برق از سقوط کابین جلوگیری میکند.
 • کابین با فضای مناسب و کمترین میزان سر و صدا
 • دارای نشانگر موقعیت و جهت حرکت کابین در بین طبقات
 • دارا بودن پانل های کنترل ضد خرابکاری و ارتباط با پست ها از طریق روشنایی
 • قابل اجرا تا سرعت 5 متر بر ثانیه
 • امکان اجرای این نوع آسانسورها به دو روش کششی و هیدرولیک
 • مجهز بودن این آسانسورها به بلندگو برای اعلان ها و یا پخش موسیقی، آگهی های تبلیغاتی صوتی و تصویری، صفحه نمایش تلوزیونی در صورت نیاز و سلیقه ی خریدار

معایب:

 • این نوع آسانسورها سرعت کمی دارند.
 • آسانسورهای مسافربر برای ساختمان های مرتفع بیش از 7 طبقه محدودیت دارند.
 • آسانسورهای مسافربر باید دارای موتور قدرتمند باشند.
 • این آسانسورها در تعداد استارت محدودیت دارند، برای مثال آسانسورهای مسافربر نزدیک به 90 بار در ساعت استارت میزنند.

آسانسورهای مسافربر مانند سایر سیستم ها برای حفظ سلامت و امنیت نیاز به سرویس و نگهداری دارند زیرا در صورت بروز هرگونه مشکل در عملکرد آن ها و عدم تعمیر به موقع آن ها میتواند خسارت های جانی و یا مالی وارد کند. سرویس و تعمیر آساسنسورها به صورت ماهانه توسط تکنسین های شرکت فروشنده انجام میشود، مجددا لازم میدانیم این نکته را یادآوری کنیم که از شرکت های معتبر که علاوه بر فروش محصولات استاندارد و با کیفیت، خدمات پس از فروش نیز ارائه میدهند آسانسور خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.