شستی کابین آسانسور

شستی (کلید)

تجهیزات خاص

شستی طبقات آسانسور

فرم سفارش شستی آسانسور

امروزه با توجه به گسترش ساخت و ساز اکثر ساختمان ها در تعداد طبقات بالا ساخته می‌شوند. بنابراین آسانسور نیز به جزء اصلی این ساختمان ها مبدل شده است. آنچه که در این مقاله به صورت مفصل توضیح داده خواهد شد؛ درباره یکی از اجزای اصلی آسانسور ها، انواع و نحوه کارکرد آن می‌باشد. این جزء که با نام شستی احضار آسانسور شناخته می‌شود؛ یکی از قطعات مهم داخل و خارج کابیت آسانسور است. بوسیله آن فرد طبقه مورد نظر را انتخاب کرده و در موارد اضطراری نیز با استفاده از دکمه های مخصوص می‌تواند برای درخواست کمک اطلاع دهد.

 

پنل طبقه آسانسور

 

پنل های آسانسور به دو بخش تقسیم می‌شوند. شستی های احضار که در درون آسانسور قرار می‌گیرند و به دو شکل روکار و توکار هستند. همچنین شستی های طبقات که دارای صفحه نمایشگر و یک کلید می‌باشند. در حالت کلی اجزای این پنل های شامل: کلید خطر یا آژیر، کلید تهویه هوا، شستی به میزان طبقات، لامپ اضطراری، نمراتور یا LCD و یک صفحه نمایشگر می‌باشند.

 

انواع شستی آسانسور

 

شستی های اسانسور در اشکال و طرح های مختلفی طراحی و عرضه می‌شوند. در واقع تنوع فرم های آنها به گون های است که با هر نوع طراحی مطابق خواهند بود. برای مثال بر روی برخی از این پنل ها نقاط برجسته ای قرار داده شده تا افراد نابینا نیز به راحتی بتوانند از آسانسور استفاده کنند. از این رو انواع شستی آسانسور شامل موارد زیر می‌باشند:

 

پنل لمسی آسانسور

 

در حال حاضر، نوع جدیدی از این شستی های آسانسور وارد بازار شده که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. پنل های لمسی (تاچ) آسانسور را با لمس گرافیک های موجود بر روی پنل می‌توان طبقه مورد نظر خود را انتخاب کرد. این نوع از شستی ها به مستقیم به سیستم کنترل آسانسور متصل هستند و به همین دلیل سرعت عملکرد و شناسایی بسیار بالایی دارند. با توجه به مدرن بودن این نوع از شاستی احضار آسانسور قابلیت اتصال هر نوع طرح یا نمایشگرهای مختلف برای نمایش فیلم و عکس را دارا می‌باشند.

 

پنل غیر لمسی آسانسور

 

بیشترین مدلی که در آسانسور ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ پنل غیر لمسی یا پنل با کلید های فشاری است. این نوع از شاستی احضار آسانسور بسیار مقاوم بوده و طول عمر بالایی دارد؛ همچنین در مقایسه با مدل های لمسی و تاچ نیز از قیمت مناسب تری برخوردار هستند. این پنل ها نیز در طرح ها و اشکال مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. اما، آنچه که بیشتر از همه مورد توجه عموم قرار می‌گیرد؛ شکل کلید های (دکمه های فشاری) آن است. این کلیدها به دلیل استفاده بسیار زیاد باید به گونه ای باشند، که مقاومت و دوام لازم را داشته و در عین حال ظرافت و زیبایی را برای محیط به ارمغان بیاورند.

 

شاستی احضار آسانسور بوسیله کارت، شماره رمز یا اثر انگشت

 

در برخی از ساختمان برای کنترل رفت و آمد و محدود کردن استفاده از آسانسور از یک سیستم جدید استفاده می‌کنند. این پنل ها با استفاده از کارت، شماره رمز یا اثر انگشت مجاز به انتخاب طبقه هستند. در واقع این نوع از پنل های جدید علاوه بر زیبایی و خاص بودن، امنیت را نیز افزایش خواهند داد. این نوع از سیستم ها قابلیت این را دارند میزان تردد را نیز با توجه به درخواست شما کنترل نمایند. در ادامه نوع کارتی آن را توضیح می‌دهیم.

در واقع، سیستم احضار کارتی به منظور محدود کردن سرویس آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین منظور کاربرد زیادی در ساختمان های اداری با چند آسانسور دارند. به این معنی که می‌توان یکی از آسانسورها را به این سیستم مجهز کرد و تنها در اختیار کارمندان خود قرار داد. در نوع کارتی آن، برای هر فرد کارت مخصو در نظر گرفته می‌شود تا هنگام ورود به ادره یا سازمان بتواند از آن استفاده کند. همچنین ساعات ورود و خروج را نیز بوسیه این سیستم کنترل کرد.

 

پنل شستی احضار طبقه آسانسور طرح میتسوبیشی

 

شرکت میتسوبیشی یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده آسانسور و قطعات آن در جهان است. این شرکت پنل های شستی مختلفی را به بازار عرضه کرده که از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار هستند. برای مثال پنل مدل  ΣAI-2200C با استفاده از آخرین تکنولوژی ها در منطق فازی، از کنترل بصری برای عملکرد روان و سواری بدون استرس استفاده می‌کند. در واقع با فشار دادن دکمه پنل، عواملی نظیر مدت زمان انتظار برای رسیدن آسانسور، مدت زمان رسیدن به طبقه مورد نظر و تعداد افراد داخل آسانسور را به شما نمایش خواهد داد. بله، شرکت میتسوبیشی با برخورداری از آخرین فناوری های مدرن توانسته به یکی از مدعیان جدی در این عرصه تبدیل شود.

 

پنل شستی احضار طبقه آسانسور طرح هیوندای

 

شرکت هیوندای به عنوان تولید کننده انواع پنل های آسانسور فعالیت خود را در دهه 1990 آغاز کرد. این شرکت در طی سال ها  فعالیت خود با توجه به نیاز بازار و تکنولوژی های روز  انواع مختلفی از پنل های شستی را تولید و روانه بازار کرده است. نوع لمسی پنل های این شرکت ویژگی های خاص خود را دارند. به عنوان مثال قابلیت نصب دوربین های مداربسته و نشانگر عملکرد تمیز کردن هوا داخل کابین از جمله این ویژگی ها می‌باشند.

 

علت عمل نکردن شاسی احضار آسانسور

 

شاسی احظار آسانسور ممکن است پس از مدتی به درستی عمل نکرده و مشکلاتی را ایجاد نماید. دلایل خرابی این پنل ها متفاوت بوده و بیشتر به دلیل خرابی سیم کشی رخ می‌دهد. البته در برخی موارد نیز به علت سوختن برد های این شاسی است که بهتر از متخصصین و تعمیرکاران با تجربه در این زمینه مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.