اطلاعاتی مفید درباره ایمنی پله برقی

اطلاعاتی مفید درباره ایمنی پله برقی

همیشه بحث ایمنی در حمل و نقل یکی از مباحث بسیار مهم بوده است و سازندگان وسایل حمل و نقل سعی می کنند تا ایمنی مسافران و کاربران در استفاده از این وسایل حفظ شود. در این خصوص وقتی صحبت از پله برقی به میان می آید، این دستگاه ها را یکی از ایمن ترین انواع وسایل حمل و نقل در جهان تلقی می کنند. زیرا در صورت رعایت استانداردها و دستورالعمل های ایمنی به هنگام تولید و نصب پله برقی ها و همچنین رعایت نکات ایمنی توسط کاربران، حوادث مختلف به ندرت در این سیستم ها رخ می دهند. اما در غیر این صورت وقوع حوادث و سوانح احتمالی غیر قابل اجتناب است. در این مقاله سعی کرده ایم به بررسی اطلاعاتی مفید درباره ایمنی پله برقی بپردازیم.

اقدامات و نکات مهم ایمنی در زمان نصب پله برقی

پله برقی ها از جمله دستگاه هایی هستند که باید مطابق با استانداردهای ایمنی طراحی و تولید شوند. همچنین در زمان نصب این سیستم ها باید اقدامات ایمنی انجام شود؛ تا در این صورت خطری کاربران را به هنگام استفاده از این تجهیزات تهدید نکند. به این منظور در ادامه به بررسی اقدامات مهمی پرداخته ایم که باید در موقع نصب و راه اندازی پله برقی ها در مکان های شلوغ و پرتردد برای حفظ ایمنی آن ها انجام شوند.

 • خرید پله برقی از شرکت های معتبر

یکی از اقداماتی که در زمینه ایمنی پله برقی ها باید انجام شود آن است که این سیستم ها را از شرکت های معتبر و صلاحیت دار خریداری کنید. زیرا شرکت های معتبر و شناخته شده انواع گواهینامه ها و مجوزهای لازم را برای ساخت و نصب پله برقی ها دارند و این دستگاه ها را با انواع استانداردهای ایمنی تولید و راه اندازی می کنند.

 • نصب دیواره های محافظ

به هنگام نصب پله برقی باید دیواره هایی محافظ در کناره پله های در حال حرکت نصب شوند تا در صورت به هم خوردن تعادل و افتادن کاربران، از آن ها محافظت کنند. این محافظ ها به خصوص در ارتفاع بالا اهمیت زیادی دارند و مانع از سقوط افراد به بیرون از پله برقی می شوند.

 • نصب هندریل ها یا دستگیره های متحرک

هندریل ها یا دستگیره های متحرکی که معمولا به رنگ مشکی هستند نقش بسیار مهمی در حفظ تعادل کاربران روی پله برقی دارند. این دستگیره ها باید محکم بوده و کاربران به راحتی بتوانند آن ها را در طول مسیر با دست های خود بگیرند. وقتی کاربران این دستگیره ها را می گیرند احساس ایمنی می کنند و تعادل خود را می توانند حفظ کنند. البته هندریل ها نباید خراب بوده و باید موازی با حرکت پله ها در حرکت باشند.

 • تشخیص خطرات احتمالی

یکی از اقدامات مهمی ایمنی که به هنگام نصب و همچنین بهره برداری از پله برقی باید انجام شود، شناسایی خطراتی است که احتمال وقوع دارند. این خطرات احتمالی می تواند شامل لغزندگی سطح پله ها یا راهروهای منتهی به پله برقی، وجود برخی از موانع که از حرکت درست پله برقی جلوگیری می کنند، شکسته بودن هندریل ها یا خرابی آن ها و غیره هستند که در حین نصب و بهره برداری از پله برقی باید مورد بررسی قرار گیرند. در این خصوص انجام اقدامات لازم برای رفع خطرات موجود و جلوگیری از ایجاد خطرات بالقوه که تهدیدی برای ایمنی کاربران است، ضرورت دارد.

 • تعبیه سیستم روشنایی مناسب

در پله برقی ها روشنایی محیط اهمیت زیادی در مساله ایمنی دارد. از این رو در هنگام نصب این دستگاه ها باید سیستم های روشنایی نیز در نقاط مختلف آن تعبیه شوند. این نقاط می تواند لبه های پله ها، سکوهای فرود، دیواره ها، راهروها و غیره باشد. با سیستم روشنایی مناسب کاربران قادر خواهند بود به درستی و آسانی مسیر را پیدا کنند و با ایمنی بیشتری روی پله برقی سوار شده و از آن پیاده شوند. در این صورت سیستم روشنایی مناسب می تواند باعث کاهش سقوط کاربران و سوانح متعدد شود. برای سیستم روشنایی پله برقی می توان از انواع لامپ های led با نورهای سفید و روشن استفاده کرد. همچنین تعبیه سیستم روشنایی اضطراری برای مواقع اضطراری که سیستم معمولی از کار می افتد ضرورت دارد.

 • نصب علائم و تابلوهای راهنما

یکی دیگر از اقداماتی که به هنگام نصب پله برقی باید انجام شود، نصب تابلوهای راهنما و علائم ایمنی است. این علائم و تابلوهای راهنمای باید در قسمت های مختلف پله برقی نصب شده و نحوه استفاده درست از دستگاه و خطرات احتمالی را بیان کنند. همچنین این علائم و تابلوها باید برای کابران قابل فهم بوده و کاربران بتوانند به راحتی معنای آن ها را متوجه شوند.

 • سرویس و نگهداری منظم

سرویس و نگهداری منظم پله برقی ها از جمله اقدامات بسیار مهمی است که می تواند نقش قابل توجهی در افزایش ایمنی این دستگاه ها و کاهش سوانح احتمالی داشته باشد. در سرویس و نگهداری دوره ای باید قطعات و تجهیزات پله برقی ها توسط سرویسکاران متخصص و مجرب به دقت مورد بازدید و کنترل قرار بگیرند. در جریان این بازدیدها و کنترل ها، هر گونه صداهای غیر عادی، خرابی و فرسودگی کابل ها، عملکرد غیر طبیعی پله برقی و همچنین قطعات معیوب سریع تر تشخیص داده شده و اقدامات لازم برای رفع آن ها انجام می شود. معمولا شرکت های تولیدکننده پله برقی ها انجام سرویس و نگهداری آن ها را نیز می پذیرند که در این صورت این اقدامات با کیفیت بالاتری انجام می شود.

نکات مهم به هنگام استفاده از پله برقی

در این بخش به نکات مهمی پرداخته ایم که باید کاربران به هنگام استفاده از پله برقی و سوار شدن بر آن رعایت کنند. رعایت این نکات تا حدود زیادی از وقوع حوادث و سوانح پله برقی ها جلوگیری می کند و باعث می شود تا کاربران با ایمنی بیشتری از این دستگاه ها استفاده کنند.

 • گرفتن نرده ها هندریل ها

ساده ترین راه برای جلوگیری از وقوع سانحه و آسیب دیدگی در پله برقی نگهداشتن نرده پلاستیکی یا هندریل است. با گرفتن این نرده کاربران می توانند تعادل خود را در طول مسیر حرکت پله برقی حفظ کنند و ایمنی بیشتری داشته باشند. می توان گفت گرفتن این نرده ها نقش مهمی در جلوگیری از سقوط کاربران از روی پله ها دارند.

 • به هنگام سوار شدن روی پله برقی احتیاط کنید

وقتی نزدیک پله برقی شده و می خواهید سوار شوید با احتیاط قدم بگذارید. به خصوص در اوقات شلوغ که ازدحام افراد برای استفاده از پله برقی بالا می رود در سوار شدن دقت و احتیاط بیشتری کنید.

 • با دمپایی یا پابرهنه سوار پله برقی نشوید

استفاده از هر نوع دمپایی در موقع سوار شدن روی پله برقی می تواند باعث بروز حادثه شود. همچنین به هیچ وجه با پای برهنه سوار بر پله برقی نشوید که امکان بروز حادثه بیشتر می شود.

 • عدم همراه داشتن بارهای سنگین

کاربران نباید با خود بارهای سنگینی را روی پله برقی ببرند که برای نگاه داشتن آن ها باید از دو دست خود استفاده کنند یا آن ها را روی نرده ها بگذارند. همچنین گذاشتن بارهای سنگین روی پله ها می تواند باعث گیر کردن آن ها در شکاف پله ها یا استپ ها شود. تنها می توان بسته کوچک یا بار کم حجمی را به همراه داشت که بتوان آن را با یک دست روی پله ها قرار داد. در این مورد هر جسم سنگینی که دید شما را از پله ها محدود کند یا برای حمل آن نیاز به دو دست داشته باشید یک خطر محسوب می شود که می تواند حادثه بیافریند.

 • مراقب کودکان باشید

در هنگام استفاده از پله برقی و در طول مسیر کاملا مراقب کودکان باشید و دست های آن ها را بگیرید. همچنین از بازی کردن، دویدن، نشستن و حرکات بی مورد کودکان که می تواند باعث بروز حادثه شود، جلوگیری کنید.

 • عدم حمل وسایل چرخ دار

وقتی قصد استفاده از پله برقی را دارید، از به همراه آوردن ویلچر، اسکوتر برقی، کالسکه، چرخ دستی، وسایل بزرگ و حجیم خودداری کنید. زیرا حمل این وسایل با پله برقی دشوار بوده و احتمال گیر کردن آن ها به استپ ها و وقوع حادثه زیاد است.

 • جمع کردن لباس ها و بستن بند کفش

وقتی روی پله برقی سوار می شوید اگر لباس های بلند دارید آن ها را با دستان خود جمع کنید. همچنین بند کفش هایتان را ببندید تا باز نمانند. زیرا لباس های بلند و بندهای کفش که روی استپ ها می افتند احتمال گیر کردن و وقوع حادثه را دارند.

 • استفاده از دکمه توقف اضطراری

در مواقع اضطراری و بروز حادثه یکی از دکمه های توقف اضطراری را فشار دهید تا دستگاه متوقف شود و بلافاصله به کارکنان آن محل اطلاع دهید.

 • در وسط پله ها بایستید

وقتی سوار بر پله برقی شدید در هنگام ایستادن روی استپ ها در وسط آن ها قرار بگیرید. زیرا اگر روی لبه بیرونی قرار بگیرید احتمال دارد از روی پله ها سقوط کنید. اگر هم روی لبه داخلی استپ ها بایستید احتمال گیر کردن لباس ها یا کفش های شما در شکاف بین دو استپ و بروز حادثه وجود دارد. همچنین به هنگام قرار گرفتن روی پله برقی از ایستادن در کناره های استپ ها و قرار دادن پاها در آن قسمت های خودداری کنید. به طور کلی سعی کنید در وسط پله ها قرار بگیرید و از لبه ها و کناره ها فاصله بگیرید.

 • در هنگام ایستادن روی پله ها به جلو نگاه کنید

وقتی سوار پله برقی شدید سرتان را به جلو بگیرید و روبرو را نگاه کنید و از برگرداندن سر و نگاه به اطراف  خودداری کنید. همچنین سعی کنید راست بایستید و به اطراف خم نشوید. زیرا نگاه به اطراف یا پایین پله برقی و خم شدن می تواند باعث بروز سرگیجه و به هم خوردن تعادل شود.

 • به هنگام رسیدن به سکوی فرود سریعا خارج شوید

وقتی سوار پله برقی شدید و به سکوی فرود در بالا یا پایین پله برقی رسیدید بلافاصله خارج شوید و در جلوی پله ها نمانید. زیرا هم احتمال بروز حادثه وجود دارد و هم این که جلوی خروج سایر مسافران را می گیرید.

 • روی پله ها ننشینید

وقتی سوار پله برقی شدید نباید روی پله ها بنشینید. به این دلیل که ممکن است ناگهان پله برقی از حرکت بایستد و در موقع نشستن افراد روی پله ها احتمال سقوط آن ها وجود دارد. همچنین در حالت عادی که پله برقی در حالت حرکت است، نشستن افراد روی پله ها ممکن است باعث افتادن آن ها شود.

 • استفاده نکردن از گردگیرهای پله برقی

در پله برقی ها گردگیرهایی نصب شده اند که کارکرد خاصی دارند و نباید از آن ها برای پاک کردن کفش ها استفاده شود. اگر از این گردگیرها برای تمیز کردن کفش ها استفاده شود، احتمال گیر کردن کفش ها یا پاها در قسمت های کناری پله برقی و بروز حادثه وجود دارد.

جمع بندی

در این مقاله مطالبی را در خصوص ایمنی پله برقی ها در دو بخش بیان کردیم. بخش نخست مربوط به اقداماتی است که باید شرکت سازنده در تولید و نصب پله برقی انجام دهد. بخش دوم نیز نکات ایمنی استفاده از پله برقی هاست که باید کاربران در هنگام استفاده از این دستگاه ها رعایت کنند تا حوادث مختلف رخ ندهد. همان گونه که در ابتدای این مقاله نیز ذکر کردیم ایمنی یکی از مباحث اساسی در ساخت تجهیزات حمل و نقل محسوب می شود. پله برقی ها نیز یکی از این تجهیزات هستند که ایمنی آن ها در اولویت قرار دارد. در این خصوص شرکت هیرو آسانسور یکی از شرکت های باسابقه و شناخته شده ای است که انواع پله برقی ها را با رعایت استانداردهای ایمنی تولید کرده و در محل نصب می کند. پله برقی هایی که این شرکت تولید می کند از لحاظ ایمنی در سطح بالایی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.