آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار

(Explosion Proof Elevator)

در بسیاری از صنایعی که با مواد قابل اشتعال و انفجاری سروکار دارند، مانند بنزین، فرآورده های نفتی، مواد شیمیایی، LPG، گاز طبیعی، معادن زغال سنگ، سیلوهای غلات، کارخانه های قند، کارخانه های چوب و مبلمان، نانوایی ها و غیره، فضای انفجاری (گاز، گرد و غبار) وجود دارد. یا بخار قابل اشتعال) می تواند در حین کارکرد آسانسور یا در موارد خرابی رخ دهد.

جرقه ها و قوس های تولید شده توسط دستگاه های الکتریکی این محیط ها را به خطر می اندازد و ممکن است باعث انفجار شود. بنابراین در چنین محیط های کاری با اتمسفر انفجاری باید از وسایل الکتریکی مختلف استفاده شود. در بازار تجاری به این وسایل برقی EXPROOF یا ضد انفجار گفته می شود.

سکوهای نفتی ، پالایشگاه ها، مجتمع های پتروشیمی و بسیاری از واحد های صنعتی بعلت وجود گاز و پودر های قابل اشتعال در محیط شرایط بسیار ویژه ای را دارا میباشند. رعایت ایمنی در این مراکز مهمترین عاملیست که همواره به آن توجه میشود . کوچکترین جرقه توانایی ایجاد حادثه ای را دارد که به هیچ عنوان جبران پذیر نیست .

 

آسانسورهای ضد انفجار - هیرو آسانسور

 

در این مطلب میخواهیم در مورد آسانسورهای ضد انفجار و ضد گرد و غبار (Explosion Proof Elevator) اطلاعات لازم را در اختیار خوانندگان این مطلب قرار دهیم. همانطور که میدانید آسانسورها تجهیزات کاربردی هستند که امروزه با وجود آن ها جابجایی افراد بین طبقات ساختمان های مرتفع بسیار راحت تر شده است. آسانسور ها انواع مختلفی دارند اما پرداختن به همه ی آن ها در یک مطلب خسته کننده و حوصله سر بر خواهد بود، هدف از نوشتن این مطلب آشنایی با آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار است. در ادامه خواهیم گفت چه مکان هایی به این نوع آسانسورها احتیاج خواهند داشت اما ابتدا بهتر است به طور کلی با این نوع آسانسور ها آشنا شویم.

 

آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار چه ویژگی هایی دارد؟

ابتدا در مورد آسانسور ضد انفجار توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

محیط های صنعتی مثل صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انواع معادن، سیلوها، کارخانجات تولید سیمان و …احتیاج به آسانسورهای صنعتی خاص دارند که از جان و مال در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. چنین محیط هایی که هر لحظه امکان خطر و یا بروز حادثه در آنجا وجود دارد به تجهیزات ایمن و خاصی مثل آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار احتیاج دارند، حال میخواهیم بدانیم این آسانسور چه ویژگی دارد که آن ها را از سایر آسانسورها متمایز کرده است؟

آسانسور ضد انفجار شبیه به آسانسورهای مسافر بر است با این تفاوت که خاصیت ضد انفجار و ضد حریق دارد و معمولا در سیستم هایی که قدرت بالایی دارند اعمال میشود. پوسته ی این نوع آسانسورها در برابر اشتعال مواد محترقه و همچنین نفوذ گازهای خطرناک و آتش زا مقاومت میکنند. طراحان آسانسورهای ضد انفجار با استفاده از ترکیب فناوری ضد انفجار و فناوری ایمنی محصولی کاربردی تولید کرده اند که هیچ جرقه و یا اثر حرارتی تولید شده ای نمی تواند باعث اختلال در عملکرد آن شود. این نوع آسانسورها هزینه ی تعمیر و نگهداری پایینی دارند و نصب آن های برای محیط های صنعتی خاص ضروری است.

 

حال میخواهیم بدانیم آسانسورهای ضد گرد و غبار چه کاری انجام میدهند؟

از این نوع آسانسورها در محیط های آلوده به غبارهای آتشگیر، غبار فیبر آتش گیر، غبار پشم شیشه، غبار ذغال سنگ، غبار انبار غلات و … و یا محیط هایی مثل معادن، انبار نگهداری مواد غبار آلود، صنایع گازی و پتروشیمی، صنایع دارویی و شیمیایی که مستعد بروز حادثه هستند استفاده میشود. نصب این نوع آسانسورها برای محیط هایی که از آن ها نام برده شد ضروری است زیرا هر نوع آلودگی در این مکان ها ممکن است باعث بروز حوادث غیر مترقبه شود.

 

آسانسورهای ضد انفجار - هیرو آسانسور

در چه مکان هایی از آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار استفاده میشود؟

مکان های که در طول مطلب از آن ها نام بردیم به دلیل شرایط نامناسب محیطی، رطوبت و گرد و غبار فراوانی که آنجا وجود دارد و همچنین امکان اشتعال گاز، نیازمند وجود زیر ساخت مناسب و استراکچر قوی و عایق کاری درست و اصولی هستند. آسانسورهای ضد انفجار و ضد گرد و غبار یکی از همین زیر ساخت های مناسب است تا از جان و اموال کارکنان این مجموعه ها محافظت کند.

همانطور که گفتیم مکان های صنعتی خاص مثل کارخانه جات الیاف مصنوعی، سیلوها، معادن مختلف، کارخانه جات تولید سیمان، صنایع گاز و پتروشیمی، صنایع دارو سازی و … احتیاج به آسانسورهای ضد انفجار و ضد گرد و غبار دارند زیرا در این مکان ها رعایت نکات ایمنی و اصول استاندارد بسیار مهم است.

تجهیزات به کار رفته در آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار

این نوع آسانسور ها دارای این تجهیزات هستند:

 • کابین مستحکم به همراه متعلقات لازم
 • الکتروموتور
 • میکروسوییچ و سنسور کنترلی
 • پوش باتن
 • تابلو فرمان
 • تجهیزات مربوط به سوییچینگ چاه
 • چراغ های روشنایی ضد جرقه داخل کابین
 • پاراشوت ضد انفجار
 • شاسی فرمان داخل کابین
 • تابلو سه فاز تغذیه
 • جعبه رویزیون
 • هواکش کابین
 • هواکش موتور خانه
 • انواع کلید و پریز ضد انفجار

نکاتی که باید در آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار (Explosion Proof Elevator) رعایت کرد این است که برای ارتقاء ایمنی و سطح استاندارد این نوع آسانسورها باید همه ی قطعات الکترونیکی که در ساخت آن به کار میرود باید EX باشد.

همچنین تمامی قسمت های الکتروموتورها یا پاور یونیت ها، تمام کنتاکتورها، کلیدها، تابلوی فرمان باید درون یک محفظه بسته قرار داده شوند تا از گزند آسیب ها در امان بمانند.

توجه داشته باشید کوچکترین جرقه ممکن است باعث بروز خسارت های غیر قابل جبران شود. پس باید به خوبی موارد ایمنی گفته شده را رعایت کرد

مجموعه ای از قطعاتی که در آسانسور ضد افنجار به صورت خاص باید تهیه گردند:

– قطعاتی که موجب جرقه الکتریکی می شوند مانند کلید، پریز، میکروسوییچ ها ، چراغ های روشنایی، فن ها و غیره باید از نوع ضد انفجار باشند

قطعات آسانسور ضد افنجار

کفپوش کف کابین باید نوع آنتی استاتیک باشد.

– دیواره های کابین باید از طریق شبکه رسانا قابلیت هدایت الکتریسیته ساکن تخلیه شده را داشته باشند.

– کلیه کابل ها و سیم کشی های چاه از داخل لوله های فولادی عبور داده شود.

قطعات آسانسور ضد انفجار

– قطعات لغزنده رویهم باید غیر هم جنس باشند.

–  تمام آهن کشی ها : باید از طریق شبکه رسانا، همبندی به ارت متصل گردند.

– چراغ های تونلی  و روشنایی چاه آسانسور:  از نوع حفاظ دار و ضد انفجار بوده و فاصله لامپ تا بدنه حباب حداقل 5 میلیمتر باشد.

قطعات-آسانسور-ضد-انفجار

– فن کابین و موتورخانه:  از نوع ضد انفجار و بدنه آن آنتی استاتیک باشد.

فن کابین آسانسور ضد انفجار

–  شستی فرمان داخل کابین و شاسای احضارطبقات :  نوع ضد انفجار بوده و بایستی  داخل جعبه (باکس) ضد انفجار با مهره و گلند و اتصالات مخصوص قرار داده شود.

شستی-آسانسور-ضد-انفجار

– ترمز ایمنی (پاراشوت) : بایستی از نوع تدریجی  و مجهز به میکروسوئیچ ضد انفجار باشد.

ترمز-ایمنی-آسانسور-ضد-انفجار

– موتور آسانسور ضد انفجار : حتما از نوع EXP باشد و دارای IP66 باشد.

– تابلوی فرمان و تابلوی تغذیه سه فاز موتورخانه: از نوع ضد انفجار و جنس بدنه از نوع مقاوم در برابر اشتعال باشد. نمونه باکس مورد استفاده شرکت هیرو آسانسور برای تابلوفرمان و سایر تابلوهای مورد استفاده در آسانسور ضد انفجار به شکل زیر می باشد.

– باکس ضد انفجار

رنج IP: 66
گروه گازی : IIC
حفاظت محصولات: EXE
گواهی نامه : ATEX
کلاس دمایی : T5

باکس-ضد-انفجار
باکس-ضد-انفجار

استاندارد محیط های ضد انفجاری

شاید برای شما نیز جالب باشد استاندارد محیط های ضد انفجاری که مطابق با استاندارد BS و CENELEC در کشورهای اروپای متحد و انگلستان تعریف شده است را برای شما عنوان کنیم. ZONE نام طبقه بندی است که برای تعریف موجود در استاندارد BS به کار برده میشود.

Zone 0: محیطی که در آن برای مدت طولانی و یا همیشگی ترکیبی از گازها یا هوای قابل انفجار وجود دارد.

Zone 1: محیطی که ممکن است ترکیبی از گاز یا هوای قابل انفجار در شرایط کاملا معمولی وجود داشته باشد.

Zone 2: محیطی که ترکیب گاز های خطرناک و یا قابل انفجار در شرایط معمولی وجود ندارد یا در صورتی که آمیزه ای از این گاز ها وجود داشته باشد برای مدت کوتاهی خواهد بود.

 

خرید آسانسور ضد انفجار و گرد و غبار

تعداد شرکت هایی که در زمینه ی تولید آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار فعالیت میکنند زیاد نیست زیرا این آسانسور ها نیازمند طراحی، محاسبات و مونتاژ تخصصی هستند.

در پایان مطلب لازم میدانیم یکی از بهترین و معتبرین مجموعه های طراحی، تولید و فروش انواع آسانسورها و آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار را به شما معرفی کنیم؛ در صورتی که قصد خرید آسانسور ضد انفجار و ضد گرد و غبار داشته باشید ما شرکت هیرو آسانسور که از مجموعه های پر تلاش و با سابقه در زمینه ی طراحی انواع آسانسور مطابق با استانداردهای روز دنیاست را به شما معرفی میکنیم. این شرکت هفتمین شرکت معتبر و دارای برند در صنعت آسانسور است که محصولات خود را با طراحی مهندسی خاص روانه ی بازار میکنند. از اهداف این شرکت تولید انواع آسانسور در داخل کشور است تا از این طریق نیاز خرید آسانسور از شرکت های خارجی برطرف شود. علاوه بر کیفیت قابل قبول محصولات تولید شده این شرکت میتوان به قیمت مناسب آن ها نیز اشاره کرد.

برخی پروژه های اخیر در زمینه آسانسور صنعتی IP بالا و ضد انفجار

پتروشیمی مارون

 • آسانسور 13 نفره با سرعت یک متر، با مشخصه ضد انفجار EX D IIC T4 – IP55

مجتمع مس سرچشمه

 • چهار دستگاه آسانسور صنعتی IP55

کارخانه فروسیلیس خمین

 • آسانسور صنعتی باربر با IP55

پالایشگاه گاز آدیش

آسانسور خودروبر

سرویس و نگهداری پیشگیرانه

20 سال خدمات پس از فروش

مشاوره و کارشناسی رایگان

آسانسور خودروبر

تضمین اصالت کالا

آسانسور خودروبر

36 ماه گارانتی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.