آسانسور تمام وارداتی پکیج ؛ آری یا نه؟

 

پیشنهاد می شود قبل از تصمیم گیری برای خرید آسانسور مطالب زیر را مطالعه فرمائید.

 

آسانسور پکیج یا پکیج آسانسور تمام وارداتی، همان قطعات مورد نیاز برای نصب و راه اندازی انواع آسانسور است که به صورت پک خریداری می شود.

آسانسور ها وسایلی هستند که برای حمل و نقل انسان ها و اشیاء مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه در اکثر ساختمان ها اعم از مسکونی، اداری و تجاری، هتل ها و بیمارستان ها، و حتی در پارکینگ های طبقاتی از آسانسور استفاده می شود.

و همین امر باعث پیشرفت در صنعت آسانسور شده است. شرکت های آسانسور تلاش می کنند خدمات خود را ارتقاء دهند تا میزان رضایت مردم از آنها بالاتر رود و در نتیجه نام آنها تبدیل به برند شود.

یکی از پیشرفت هایی که در صنعت آسانسور دیده می شود، همین امر آسانسور پکیج یا پکیج آسانسور تمام وارداتی است. یعنی شرکت های آسانسور تمام قطعات را به صورت پکیج آماده کرده اند تا مصرف کنندگان بتوانند به آسانی آن را تهیه کنند.

انواع پکیج هیرو آسانسور

آسانسور پکیج به چه معناست؟

همانطور که در بالا گفته شد آسانسور پکیج همان قطعات مورد نیاز برای نصب آسانسور است که کمپانی مربوطه آنها را به صورت یک پکیج کامل تهیه کرده و به فروش میرساند.

در این پکیج تمام قطعات آسانسور با اندازه دقیق و مخصوص خودش وجود دارد، از بزرگترین قطعه مانند موتور و کابین آسانسور گرفته تا کوچکترین پیچ و مهره ای که برای نصب آسانسور به آن نیاز است.

البته قطعات موجود در پکیج های مختلف ممکن است متفاوت باشد. و این به شرکت سازنده آسانسور بستگی دارد که کدام قطعه ها را تولید می کند، اما در تمام پکیج ها قطعات اصلی آسانسور وجود دارند که در ادامه با این قطعات آشنا می شویم.

این نوع آسانسور در عملکرد مانند آسانسورهای ترکیبی است، اما مزایایی نسبت به آسانسورهای ترکیبی دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

این نوع آسانسور پکیج ها دارای انواع مختلفی با برند های مختلف هستند که افراد با توجه به هزینه و نوع مصرف و خواسته خود می توانند یکی از این مدل ها را خریداری کنند.

پکیج آسانسور

از آن جایی که کیفیت قطعات و تجهیزات آسانسور پکیج در سطح بالایی است، به ندرت اتفاق می افتد که این قطعات دچار ایراد یا خرابی شوند. در واقع می توان گفت بهترین محصولات برندهای معتبر در یک پکیج گردآوری شده است و احتمال خرابی به کم ترین میزان خود می رسد. از طرف دیگر کیفیت بالای قطعات، هزینه نصب و نگهداری بالایی را به دنبال دارد. زیرا این قطعات از نوع معمولی نبوده و قاعدتا سرویس و نگهداری آن هم هزینه بر است. به همین منظور ضروری است برای نصب و سرویس این آسانسورها از خدمات شرکت های معتبر استفاده کنید تا از به بار آمدن هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

 

آسانسور تمام وارداتی یا ترکیبی؟

 

در بین سالهاي 1370 تا 1379 تقاضای روزافزون مسکن موجب رشد ساختمان سازی و بدنبال آن افزایش تقاضای آسانسور و پله ‏برقی در کشور گردید. با گذر از این برهه که بیشترین شاخص آن افزایش کمیت و عرضه حداکثری بود، کم کم توجه به کیفیت و برند در میان سازندگان مطرح و طراز اول صنعت ساختمان باز شد و بدین ترتیب تعدادی از تکنوکراتهای این صنعت تصمیم گرفتند که همگام با تکنولوژی های نوین جهانی، با وارد کردن آسانسور کاملا وارداتی بنام آسانسور پکیج به ارائه محصولات با کیفیت در آن مقطع بپردازند.

بدین ترتیب «آسانسور پیکج» از ابتدای دهه هشتاد شمسی در میان سازندگان مطرح و صاحب نام کشور مطرح شد.

منظور از پکیج در صنعت آسانسور، وارد کردن کلیه قطعات آسانسور از یک کمپانی خارجی میباشد.

استفاده از کلمه پکیج یک فهمی در میان برخی متقاضیان ایجاد کرد و تصور برخی بر این است که تمام قطعات آسانسور پکیج توسط یک کمپانی انجام می شود که این صحت ندارد. در حقیقت آسانسورهای پکیج هم بسان آسانسورهای ترکیبی از قطعات مختلف از کشورها و شرکتهای مختلف تشکیل شده است. فقط فرقی که دارند این است که معمولا این قطعات با دقت و ظرافت بیشتری انتخاب می شوند و کمپانی ارائه دهنده آسانسور پکیج معمولا بخاطر شهرت و برند خود، سراغ قطعات با کیفیت پایین نمی رود.

متاسفانه بعضا مشاهده می شود که این موضوع در حال حاضر تبدیل به سود جویی برخی افراد در صنعت آسانسور گردیده چرا که هیچ کمپانی آسانسوری در دنیا وجود ندارد که تمام قطعات آسانسور را از صفر تا صد خودش تولید کند. حال آنکه یکسری شرکت از بی اطلاعی کارفرمایان ساختمانی از این موضوع سو استفاده کرده و ادعا میکنند که پکیج وارداتی آنها کاملا ساخت کمپانی خاصی میباشد که به هیچ عنوان صحیح نمیباشد.

 

آسانسور تمام وارداتی

 

پکیج کامل آسانسور

در آسانسور پکیج تمامی قطعات مورد نیاز برای نصب و اجرای آسانسور به صورت یک پک تهیه و به خریدار عرضه می شود. این قطعات ساخت برندهای مختلفی است و با ظرافت و کیفیت بالایی در یک پک تهیه شده اند. پکیج کامل آسانسور شامل تمامی قطعات و تجهیزاتی است که برای نصب و اجرای آسانسور مورد نیاز است. به عبارتی صفر تا صد تمامی قطعات به صورت کامل در یک پکیج گردآوری شده است و شما به هنگام خرید باید آن پکیج را با تمامی قطعات خریداری کنید و امکان خرید قطعه یا قطعات به صورت جداگانه وجود ندارد. مزیت مهم پکیج کامل آسانسور آن است که این قطعات و تجهیزات همگی ساخت برندهای معتبر خارجی بوده و با ظرافت بالا و تناسب بسیار دقیقی در کنار هم یک سیستم کامل آسانسور را ایجاد می کنند. خرید پکیج کامل آسانسور می تواند از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه باشد. زیرا اگر هر کدام از قطعات آسانسور را به صورت مجزا خریداری کنید هزینه های خرید آن افزایش خواهد یافت.

 

شرکتهای فعال و ارائه دهنده آسانسور پکیج در ایران

 

از جمله شرکتهای فعال در ایران قبل از انقلاب می توان به شیندلر- اوتیس و امباربا و.. اشاره کرد.

فعال ترین شرکت خارجی در بازار آسانسور ایران شرکت شیندلر سوئیسی بود که در سال 1354 با تاسیس کارخانه در شهرک صنعتی البرز قزوین بنام ایران شیندلر، فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال ۱۳۵۰ کلنگ ساخت اولین کارخانه آسانسورسازی ایران با نام ایران شیندلر در زمینی به مساحت چهل هزار متر مربع واقع در شهر صنعتی البرز قزوین به زمین زده می‌شود و در سال ۱۳۵۳ این کارخانه با ظرفیت اولیه تولید چهارصد دستگاه آسانسور تحت لیسانس شیندلر سوئیس به بهره‌برداری می‌رسد

شرکت ایران شیندلر که بیشتر سهام آن متعلق به بانکهاست با ملی شدن بانک‌ها عملاً دولتی می‌شود و توسط وزارت مسکن و شهرسازی اداره می‌شود.

شرکت آسانسور و پله برقی ایران که سهام آن خصوصی است با عدم ورود آسانسور از خارج تعطیل می‌شود.

پروژه اوتیس آمریکا نیمه کاره باقی می‌ماند. زمین آن در شهر صنعتی ساوه و دفتر فروش آن در تهران مصادره می‌شود و وزارت بازرگانی عهده‌دار اداره آن می‌شود.

در سال ۱۳۵۴ کارخانه آسانسور و پله برقی ایران در ابهر تأسیس و مدتی بعد تحت لیسانس هاوس هان آلمان شروع به تولید می‌کند. شرکت اوتیس آمریکا نیز اقدام به خرید زمینی در شهر صنعتی ساوه نموده و برنامه‌ریزی برای تأسیس کارخانه می‌کند.

همچنین در سال ۱۳۵۵ شرکت تولیدی ایران امباربا کارخانه تولید آسانسور خود را در شهر صنعتی رشت تأسیس و تولید آسانسور را تحت لیسانس امباربا اسپانیا آغاز می‌کند.

شرکت ایران امباربا که با سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن و سرمایه‌گذار خصوصی ایجاد شده با خروج سرمایه‌گذار خصوصی از ایران توسط بانک صنعت و معدن اداره می‌شود.

آسانسور تمام وارداتی

 

دهه هشتاد جولان شرکتهای پکیج فروش در بازار آسانسور ایران

 

بعد از حضور موفق تعدادی معدود از برندهای معتبر دنیا در کشور که به نظر نگارنده عمدتا ناشی از مدیریت خوب نمایندگی ایران آنها بود. گرایش به سمت آسانسور پکیج وارداتی خیلی زیاد شد. نرخ پایین ارز و بازدهی خوب ساخت و ساز باعث شد سازندگان براحتی چند برابر آسانسور ترکیبی هزینه آسانسور پکیج نمایند و بعد از یک دهه استقبال خوب از آسانسورهای پکیج، متاسفانه شاهد رقابت منفی در این بخش از صنعت بودیم. فیک فروشی و فروش برندهای درجه چندم چین و کره و تایوان در قالب آسانسور فول وارداتی و از همه مهتر ساخت برندهای تقبلی بنام آلمان (که در حقیقت چنین شرکتی در آلمان وجود خارجی نداشت) از جمله رقابت منفی در این سگمنت از بازار بود.

 

از جمله برندهای برند مطرح صنعت آسانسور جهان که در بازار ایران حضور چشمگیر داشتند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • شرکت آسانسور ویتور (WITTUR)

 

آقای ویتور در سن ۲۶ سالگی درسال ۱۹۶۸ میلادی کار خود را با تاسیس شرکت قطعات آسانسور WITTUR در wieldenzhausen آغاز کرد. تمرکز کاراو در ابتدا بر ساخت درب کابین و فروش قطعات آسانسور بود. اما در راستای یکدسته گی و مالکیت بر مجموعه، کم کم فروش قطعات دیگران را با ساخت و فروش قطعات خود شرکت جایگزین کرد. توسعه بین المللی شرکت آسانسور ویتور بسیار سریع اتفاق داد. در ۱۹۷۷ میلادی سایت تولید شرکت ایتالیایی سلکوم (شرکت ویتورامروز) در کلرونو ایتالیا تاسیس شد و در پی آن سایت سلکوم آراگون (شرکت قطعات آسانسور ویتورامروز) در ۱۹۸۰ میلادی در زاراگوزای اسپانیا بنیان گذاری شد. در همان وقت شرکت های بازرگانی وابسته در کشورهای مختلف دنیا مثل هلند، فرانسه، استرالیا و هنگ کنگ معرفی شدند و سهامشان خریداری گردید.

 

شرکت آسانسور ویتور (WITTUR)

 

 • شرکت آسانسور کانه (KONE)

 

شرکت کانه در سال ۱۹۱۰ تأسیس شد و ساختمان مرکزی آن، در شهر اسپو، فنلاند قرار دارد. این شرکت، چهارمین تولیدکننده دستگاه‌های آسانسور در سراسر جهان است، همچنین تولیدکننده پله‌های برقی نیز می‌باشد. این شرکت، در زمینه نصب و خدمات تعمیر و نگهداری نیز فعالیت می‌کند. شرکت کونه دارای بیش از ۸۰۰ شعبه و مراکز ارائه خدمات، در بیش از ۴۰ کشور جهان است، که بالغ بر ۳۲،۵۰۰ نفر در این شعب، اشتغال دارند.

شرکت کانه در سال ۱۹۲۴ توسط یکی از ثروتمندترین خانواده‌های فنلاند، بنام خانواده هرلین خریداری شد. سکان رهبری شرکت کونه از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۴۱ در دست هارالد هرلین بود، پس از او، پسرش؛ هیکی اچ. هرلین ریاست این شرکت را بدست گرفت و تا سال ۱۹۸۷ در این سمت باقی ماند. سپس او نیز این پست را به پسرش؛ پیکا هرلین سپرد.

پیکا هرلین از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۳ مدیرعاملی این شرکت فنلاندی را در دست داشت. در حال حاضر، نسل جدیدی از خانواده هرلین، کنترل شرکت کونه را در دست دارند. آنتی هرلین؛ پسر ارشد پیکا هرلین، هم‌اکنون به عنوان رییس هیئت مدیره شرکت کونه فعالیت می‌نماید. واژه کونه (Kone) در زبان فنلاندی، به‌معنی “ماشین” یا “دستگاه” می‌باشد.

 

شرکت آسانسور کانه (KONE)

 

 

 • شرکت آسانسور هیوندایی

 

شرکت آسانسور هیوندایی که بخشی از کمپانی مادر هیوندایی می باشد. به عرضه و تولید انواع آسانسور و پله برقی می پردازد. این شرکت در 23 می 1984 تاسیس شد.

شرکت آسانسور هیوندایی

 

 • شرکت آسانسور میتسوبیشی

 

شرکت میتسوبیشی در سال ۱۹۳۱ آغاز به تولید آسانسور و پله برقی کرد. در سال ۱۹۸۰ این شرکت اولین اینورتر های VVVF آسانسورخود را وارد خط تولید کرد. در سال ۱۹۸۵ شرکت Mitsubishi آسانسور های خود را در شمال آمریکا نصب کرده و اولین پله برقی خمیده در جهان را اختراع و در Osaka ژاپن نصب کرد.

در سال ۱۹۹۳ این شرکت آسانسور های برج Yokohama ژاپن را که جزو سریعترین آسانسورهای جهان تا سال ۲۰۰۴ بود تامین کرد . در سال های ۲۰۰۰ آسانسورهای تولید شده بدون موتورخانه وارد خط تولید شد .

دفتر مرکزی شرکت Mitsubishi در توکیو ژاپن واقع شده و کارخانه سازنده محصولات آن در Inazawa ژاپن می باشد. همچنین برج آزمایشی این شرکت که SOLAE نامیده می شود و جزو بلندترین برج های جهان می باشد، در این شهر واقع شده است.

شرکت آسانسور میتسوبیشی

 

 • شرکت آسانسور تیسن کروپ

 

تیسن‌کروپ، (ThyssenKrupp) شرکت چندملیتی تولیدکننده فولاد و صنایع فلزی و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در جهان است. این شرکت در سال ۱۹۹۹ میلادی، از ادغام دو شرکت آلمانی «کروپ» و «تیسن» تشکیل شد. کنسرن کنونی «تیسن‌کروپ» حاصل این ادغام است. این شرکت یکی از شرکت‌های بزرگ در صنعت آسانسور و پله برقی است.

تیسن کروپ، در بیانیه ای اعلام کرده که در حال ساخت نسل بعدی آسانسورهاست که از نیروی شناوری مغناطیسی برای بالا و پایین و همچنین حرکت در راستای افقی در ساختمان های آینده بهره می برد.

 

شرکت آسانسور تیسن کروپ

 

 • شرکت آسانسور فوجی

 

FUJI در سال 1987 تاسیس شد، مدیر اجرایی انجمن آسانسور چینی واحد است، به مدت 30 سال صنعت آسانسور را پرورش می دهد دارای تخصص در تحقیق و توسعه، خدمات ساخت، نصب و نگهداری آسانسورهای عمودی، آسانسورهای مسافربری، آسانسورهای خانگی، آسانسورهای باربر، آسانسورهای خودروبر و پله برقی ها می باشد.

تولید سالانه این شرکت می تواند به 50 هزار مجموعه برسد و توسط گواهینامه سیستم کیفیت بین المللی ISO9001 ، صدور گواهینامه محیط زیست ISO14001 و سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی تأیید شود.

دفتر مرکزی مساحتی در حدود 133200 متر مربع را اشغال می کند و ارتفاع برج آزمایش نزدیک به 150 متر است. معرفی پیشرفته ترین خط تولید هوشمند اتوماتیک در جهان امروز وارد عصر صنعتی 4 و جایگزینی ماشین شده است.

این شرکت در حال حاضر ، بیش از 600 نفر کارمند وجود دارند ، 60٪ آنها دارای دبیرستان یا بالاتر هستند و 98٪ از پرسنل اداری دارای مدرک دانشگاهی یا بالاتر هستند که این امر پشتیبانی کاملی را ارائه می دهد.

 

شرکت آسانسور فوجی

 

 • شرکت آسانسور فوجی تک

 

شرکت FUJITEC ژاپن در سال ۱۹۴۸میلادی آغاز به کار کرد و امروزه در دنیا از حرفه‌ای‌ترین و پیشرو‌ترین شرکت‌های مطرح و معتبر در صنعت آسانسور و پله‌برقی به شمار می‌رود.

شرکت آسانسور فوجی تک

 

 • شرکت آسانسور توشیبا

 

شرکت  توشیبا در حوزه‌های تجهیزات ارتباطاتی، قطعات الکترونیکی، سیستم‌های برق، زیرساخت‌های شهری و صنعتی، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، لوازم اداری و دفتری، ابزارهای روشنایی، تجهیزات نورپردازی و نیز ارائه خدمات لجیستیک فعالیت می‌نماید.

ریشه‌های تأسیس این شرکت به سال ۱۸۷۵ و راه‌اندازی شرکت تاناکا سیزو-شا توسط تاناکا هیساشیگ بازمی‌گردد. فرم کنونی توشیبا در سال ۱۹۳۹ با ادغام شرکت‌های تاناکا سیزو-شا و توکیو دنکی (تأسیس: ۱۸۹۰) شکل گرفت. هم‌اکنون توشیبا، پس از شرکت‌های اچ‌پی، دل، ایسر و لنوو، در رتبه پنجم از بزرگترین تولیدکنندگان رایانه‌های شخصی قرار دارد

دفتر مرکزی شرکت توشیبا در شهر توکیو، ژاپن قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازارهای بورس توکیو، بورس لندن، بورس ناگویا و بورس اوساکا معامله می‌شود و جزئی از شاخص نیکی ۲۲۵ و شاخص تاپیکس بشمار می‌آید

 

شرکت آسانسور توشیبا

 

 • شرکت آسانسور MP اسپانیا

 

شرکت آسانسور MP اسپانیا در سال ۱۹۷۰ بعنوان تولید کننده فطعات آسانسور در اسپانیا تأسیس شد. در سال ۱۹۹۷ با خرید شرکت PUARSA نسبت به گسترش و تولید آسانسورهای کاملاً‌پکیج در اروپا شروع به فعالیت کرد.

در حال حاضر شرکت MP اسپانیا یکی از تولیدکنندگان مطرح آسانسور در اروپا بوده که بیش از ۱۲۰۰۰ دستگاه ازتولیدات آسانسور این شرکت، به کل جهان صادر می‌گردد.

 

شرکت آسانسور MP اسپانیا

 

 

 • شرکت آسانسور شیندلر

 

شركت شيـندلر در سال 1874 ميـلادي در شـهر لـوزرن (Lucerne) سوئيـس تأسـيس گرديد. شركت شيندلر با قدمتي بـالغ بر 135 سال يـكي از بزرگترين و مطرح‌ترين توليدكنندگان آسانسور، پله برقـی و پياده‌روی متحرک در جـهان مي باشد.

شركت شينـدلر با دارا بودن بيش از 1000 شعبه در سراسر دنيا و بيش از 45000 پرسنل توانسته رتبه اول در توليد پله‌ برقی و رتـبه دوم بزرگترين عرضه كننده آسانسـور در جـهان را كسـب نمايد.

محصـولات توليد شده توسط كارخانجـات شينـدلر با تـوجه به نوع كاربري و محيط بهره‌برداري اعم از فرودگاه، راه آهن، ساختمان‌هاي تجاري، بيمارسـتان، مراكز خريد، ساختمان‌هاي مسكوني، هتل، ‌كارخانجات، كشتي‌، نيروگاه‌ها و… طراحي و توليد شده كه روزانه بيش از يك ميليارد نفر را در سراسر دنيا جابجا مي‌نمايند

شركت شيندلر، با در اختيار داشتن مراكز تحقيق و توسـعه در كـشورهاي مخـتلف جهان، همواره در زمينه گسترش تكنولوژي در صنعت آسانسور و پله برقی پيشـتاز بـوده و با سرمايه‌گزاري گسترده به همراه تمركز مطالعات و تحقيقات خود بر روي مديريت هوشمـند ترافيك، ايمنـي، سيـستمهاي محركه و كنترل قطـعات توانسته با توسعه شبكه گسترده سرويس‌دهي خود در كشورهاي مختلف، به عرضه كننده محصولات پيشرو در صنعت آسانسور و پله برقی جهان تبديل گردد. طبق ادعای این شرکت، روزانه 1 میلیارد جمعیت را جابجا میکند.

 

شرکت آسانسور شیندلر

 • شرکت آسانسور اوتیس

 

شرکت Otis توسط Elisha Otis در شهر نیویورک آمریکا و در سال ۱۸۵۴ ، پس از توضیحات وی در مورد مکانیسم ایمنی خاص این آسانسور در نمایشگاه Crystal Palace واقع در نیویورک ، تاسیس شد .

شرکت Otis در بیش از ۲۰۰ کشور در سراسر جهان به ارائه خدمات خود می پردازد . برج آزمایشی آسانسور این شرکت به همراه دفتر مرکزی آن در ایالت Bristol واقع شده است. همچنین این کمپانی دارای برج آزمایشی دیگری در شیبایامای ژاپن است که یکی از بلندترین برج های آزمایشی جهان می باشد.

 

شرکت آسانسور اوتیس

 

 • شرکتهای کره ای و چینی درجه چندم

بدنبال استقبال از آسانسورهای پکیج، متاسفانه برخی ها با سوء استفاده از این موقعیت ، اقدام به عرضه آسانسورهای درجه چندم کشورهای شرق آسیا از جمله چین، مالزی، کره جنوبی و غیره کردند و ضربه سهمگینی به اشتغال و توسعه صنعت آسانسور کشور زدندو باعث لطمه به صنعت آسانسور و پله برقی ایران شدند.

 

آسانسور تمام وارداتی

 

معایب آسانسورهای پکیج ؛ خریداران را به سمت شرکتهای داخلی خوب سوق داد.

 

حضور موفق چند شرکت معدود، باعث گرایش عمده سازنده ها و مصرف کنندگان به آسانسور پکیج شد و بطوریکه وجود آسانسور پکیج در ساختمان باعث افزایش ارزش افزوده آن ساختمان می شد. اما رفته رفته مشکلات اینگونه آسانسورها بروز کرد و باعث گرایش مصرف کنندگان به محصولات با کیفیت داخلی شد.

عمده ترین مشکلات آسانسور پکیج به شرح زیر می باشد:

 • تأمین قطعات به دلیل محدودیت ها دشوار می باشد.
 • جهت اجرا و تحویل پروژه ( به دلیل عدم استفاده از قطعات در ایران) به زمان بیشتری نسبت به آسانسورهای ترکیبی نیاز است.
 • هزینه فروش و نصب بسیار بالا
 • سرویس و نگهداری این نوع آسانسورهای منحصرا در اختیار شرکت وارد کننده می باشد و در صورتی که مشکلاتی بین شرکت مادر و شرکت وارد کننده بوجود بیاید بزرگترین لطمه به مصرف کننده می رسد.
 • خرید قطعات به صورت جزیی امکان پذیر نمی باشد.

 

نمایان شدن مشکلات آسانسور پکیج در بازار ایران

 

بعد از حدودا دو دهه فعالیت برندهای مختلف در قالب آسانسور پکیج در کشور چندین اتفاق در صنعت آسانسور کشور رخ داد.

 • محدودیت قانونی برای ورود آسانسور پکیج اعمال شد.
 • کیفیت شرکتهای داخلی به مراتب افزایش یافت
 • تحریم و مشکلات گمرکی باعث نارضایتی مصرف کنندگان شد.
 • هزینه بالای پشتیبانی و تعمیر و نگهداری آسانسور پیکج، داد مصرف کنندگان را در آورد.

به یاد داشته باشیم خرید یک پکیچ آسانسور خود نوید یک آسانسور خوب را نمیدهد بلکه نصب یک آسانسور خوب باید تحت نظارت و کنترل مهندسی دقیق و چک کردن تمام مراحل توسط دستگاه های دقیق اندازه گیری توسط مهندسین این امر باشد.

 

آسانسور تمام وارداتی

 

شروع سازندگی و فعالیت آسانسورهای ترکیبی

 

هرچند بلافاصله پس از پایان جنگ در سال ۱۳۶۷  که صنعت ساختمان در ایران شروع به رشد کرد صنعت آسانسور ایران نیز به حرکت درآمد، ولی اینبار برخلاف دوران قبل از انقلاب خبری از  حضور شرکت‌های  خارجی از جمله اوتیس ، امباربا، و…که قبل از انقلاب در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌ بودند نبود. بغیر از شرکت ایران شیندلر که هنوز تحت لیسانس شیندلر سوئیس فعال بود کم و بیش در بازار فعال بود که اونم نتوانست دوام بیاورد.

کم کم شرکتهای ترکیبی که در صنعت اصطلاحا به شرکتهای طراحی و مونتاژ معروف هستند شروع به فعالیت کردند. باید قبول کرد که در ابتدا شرکتهای طراحی و مونتاژ مشکلات زیادی داشتند ولی امروزه بعد از بیست سال فعالیت و کسب تجربه شرکتهای بسیار خوبی در صنعت هستند و رقیبی سرسخت برای آسانسورپکیج خارجی می باشند.

 

پکیج هیرو؛ جایگزینی مناسب برای آسانسور فول وارداتی (پکیج)

 

مدیران شرکت آسانسور هیرو با کسب تجربه و با مطالعه شناخت بازار اقدام به طراحی و ساخت و تولید آسانسور پکیج هیرو نمودند که دارای ویژگی ها و خصوصیات زیر می باشد.

شرکت آسانسور هیرو

 

 • استفاده از بهترین قطعات بازار دنیا متناسب با نیاز مشتری و شرایط کشور
 • عدم انحصار و احترام به حق انتخاب مشتریان
 • استفاده از تیم طراحی مهندسی و نصابهای حرفه ای و آموزش دیده
 • قیمت مناسب و شرایط پرداخت بهتر
 • ارائه دکوراسیون و تزئینات کابین متناسب با فرهنگ بومی و منطقه ای
 • تنوع محصولات و قابل ارائه برای سلیقه های مختلف
 • طراحی اختصاصی کابین متناسب با معماری ساختمان
 • مشاوره و کارشناسی رایگان در طول مدت قرارداد

مزایا و معایب آسانسور پکیج ها

 

مهمترین مزیت آسانسور پکیج ها این است که؛ با توجه به اینکه کل پکیج توسط یک کمپانی معروف آسانسور تهیه می شود پس مسلما تمام قطعات هم تولید خود کمپانی می باشد در نتیجه کیفیت خوبی خواهند داشت.

اما قطعات آسانسورهای ترکیبی هر کدام متعلق به یک برند است و گاهی وارد کننده ها از برند های متفرقه و نامعتبر این قطعات را خریداری می کنند، به همین دلیل ممکن است کیفیت یک قطعه خوب نباشد.

پس مزایا و معایب این آسانسورها به شرح زیر است:

. مزایا:

با توجه به اینکه توسط کمپانی های معروف طراحی و تولید میشوند، کیفیت خوبی دارند

خرابی کمتر و طول عمر بیشتر

نداشتن محدودیت در سرعت و توقف

. معایب:

هزینه خرید و نصب بالا

عدم وجود قطعات به صورت جداگانه در بازار

طولانی بودن زمان اجرا و نصب

نکته قابل ذکر این است که آسانسورهای ترکیبی هم مزایا و معایبی دارند، برای اینکه مصرف کنندگان بتوانند انتخاب درستی داشته باشند مزایا و معایب آسانسورهای ترکیبی را نیز ذکر می کنیم:

. مزایا:

هزینه پایین خرید، نصب، سرویس، نگهداری و تعمیرات

قابلیت خرید قطعات به صورت جداگانه

کوتاه بودن زمان اجرا و نصب

. معایب:

کیفیت پایینتر نسبت به آسانسور پکیج ها، البته زمانی که تعدادی از قطعات از برندهای متفرقه و نامعتبر باشند.

محدودیت در سرعت

و همچنین محدودیت در توقف

البته تمام آسانسورهای موجود در بازار میزان توقف مشخصی دارند مثلا آسانسور 4 توقف، که فرد با توجه به نوع مصرف خود می تواند یکی از آنها را خریداری کند.

آسانسور پکیج - هیرو آسانسور
آسانسور پکیج - هیرو آسانسور

قطعات و تجهیزات آسانسور پکیج

 

به طور کلی آسانسورها به دو صورت در بازار موجود هستند؛ آسانسور ترکیبی، آسانسور پکیج.

آسانسورهایی که به صورت پکیج عرضه می شوند نیز خود به دو صورت هستند؛ پکیج وارداتی، پکیج تولید داخل( یعنی قطعات به صورت جداگانه وارد می شوند و در ایران  پک می شوند).

پس به هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت پکیج داخلی بودن هم قطعات از برند معتبر باشند.

قطعات آسانسور پکیج های وارداتی شامل موارد زیر است:

_ موتور

_ کابین

_ سیم بکسل

_ کابل

_ تابلو فرمان

_ گاورنر

_ کلید فرمان

_ و تمامی سوئیچ های امنیتی که درون چاه استفاده می شوند

این قطعات تماما توسط کمپانی اصلی طراحی، تولید و به صورت پکیج آماده می شوند.

این موارد قطعات اصلی هستند که وجود آنها در پکیج ضروری می باشد، اما برای نصب و راه اندازی آسانسور قطعات دیگری نیز نیاز است که عبارتند از:

_ دیکتاتور آسانسور

_ مگنت درب

_ قفل درب

_ کفشک

_ براکت ریل

_ فلکه هرزگرد

_ انکودر

_ لقمه ریل

_ قلاب سر بکسل

_ سیم بکسل

_ وزنه

_ جعبه ریویزیون

که این قطعات هم می توانند داخل پکیج باشند یا به صورت جداگانه تهیه شوند.

در اصل تمام قطعات مربوط به آسانسور، با توجه به نوع آن که کششی است یا هیدرولیکی و یا انواع دیگر، باید داخل پکیج آسانسور موجود باشند. اما گاهی برخی از شرکت ها تعدادی قطعه را تولید نمی کنند، به همین دلیل در هنگام تهیه پک هم قطعه مورد نظر را درون پک قرار نمی دهند.

 

نکات مهم در مقایسه آسانسور پکیج و آسانسور ترکیبی

 

. با توجه به تحریم های موجود در بازار ایران، تامین قطعات آسانسور پکیج ها سخت است و به راحتی نمی توان آنها را تهیه کرد، اما آسانسورهای ترکیبی این مشکل را ندارند.

. سرویس، نگهداری و تعمیر آسانسور پکیج ها فقط توسط شرکت وارد کننده انجام می شود که هزینه نسبتا بالایی هم دارد، اما آسانسورهای ترکیبی توسط هر شرکتی سرویس می شوند.

. همانطور که در عنوان قبل گفته شد، آسانسور پکیج ها از کیفیت بالایی برخوردارند زیرا قطعات اصلی آنها توسط یک کمپانی و برند معتبر تولید شده است. اما هر قطعه آسانسور ترکیبی متعلق به یک شرکت است که ممکن است کیفیت خوبی نداشته باشد.

. تمام قطعات آسانسور پکیج ها دارای کیفیت مساوی هستند زیرا توسط یک شرکت تولید شده اند.

و در نتیجه طول عمر یکسانی نیز خواهند داشت و این نکته مهمی است، زیرا گاهی با خرابی یک قطعه کوچک آسانسور کارایی خود را از دست می دهد و ممکن است کلا قابلیت استفاده نداشته باشد.

. آسانسور پکیج ها عملا هیچ محدودیت سرعت و توقف ندارند برعکس آسانسورهای ترکیبی.

آسانسور پکیج - هیرو آسانسور

مقایسه مراحل نصب آسانسور پکیج و ترکیبی

 

به هنگام خرید آسانسور پکیج ها علاوه بر دقت در برند و کیفیت، باید به برخی نکات هم توجه داشته باشید؛

مثلا اینکه این آسانسورها فقط توسط شرکتی که پک را از آنها خریداری کرده اید نصب می شوند.

باید حتما توسط افراد متخصص نصب شود تا به هنگام استفاده مداوم مشکلی پیش نیاید.

علاوه بر این نکات، چاهک این نوع آسانسور ها باید حتما متناسب با اندازه  قطعات موجود در پکیج باشد پس بهتر است ابتدا آن را خریداری نموده و سپس اقدام به آماده سازی چاهک کنید.

بیشتر مراحل نصب آسانسور پکیج ها و آسانسورهای ترکیبی مشابه یکدیگر هستند، که این مراحل به شرح زیر می باشد:

مرحله1: طراحی چاهک و تهیه نقشه برای آن متناسب با ابعاد کابین

این مرحله در زمانی انجام می شود که بنای اصلی ساختمان ساخته شده باشد، در زمان آماده سازی نقشه ساختمان جایگاه آسانسور مشخص می شود که پس از ساخت بنا مهندسین آسانسور شروع به طراحی چاه آسانسور می کنند.

مرحله2 : آماده کردن دیواره ها و کف چاهک

در این مرحله کف و دیواره های چاهک بتن ریزی شده و مقاوم می شوند.

مرحله3 : آهن کشی و ریل گذاری چاه آسانسور

در این مرحله نیز سازه های متناسب با ریل آسانسور درون چاهک جا گذاری می شوند.

مرحله4 : دیوار کشی چاه آسانسور

پس از آهن کشی، دیوار های چاهک آسانسور را باید از دیوار های اطراف جدا کنند حال یا به وسیله قطعات جدا کننده و یا با دیوار کشی معمولی.

پس از اینکه تمام دیوارها و کف چاه از دیوارهای اصلی جدا شد، باید دیوار ها را صاف کنند تا کابین به راحتی بتواند جابجا شود.

نوع دیوار دوم یا همان دیوار جدا کننده به نظر مهندس و شرایط ساختمان بستگی دارد.

 

مرحله5 : احداث و ایجاد موتورخانه برای آسانسور

اتاق موتورخانه آسانسور به نوع آسانسور، ابعاد و ظرفیت آن بستگی دارد و باید بر طبق استانداردهای لازم باشد.

مرحله6 : آماده سازی جایگاه توقف آسانسور در طبقات

مرحله7 : کابل کشی و نصب تابلو برق

و سپس جاگذاری سایر قطعات ظاهری، که تمام این مراحل توسط متخصص این امر انجام می شود.

 

قیمت و خرید آسانسور پکیج

 

قیمت آسانسور پکیج به برند آن و قطعات موجود درون پکیج بستگی دارد.

اما اگر قصد خرید آسانسور پکیج را دارید حتما این پکیج ها را از شرکت های وارد کننده معتبر تهیه کنید و به برند تمام قطعات درون آن دقت نمایید.

هیرو آسانسور هفتمین  شرکت با سابقه در زمینه انواع آسانسور ترکیبی و آسانسور پکیج ها و انواع پله برقی آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد.

گروه مهندسی هیرو یکی از شرکت های معتبر در زمینه واردات انواع آسانسور پکیج ها می باشد و همچنین دارای سریعترین گروه پشتیبانی است، تا در تمام مراحل نصب، سرویس و نگهداری آسانسور در کنار شما عزیزان باشد.

 

شرکت هیرو و آسانسور پکیج

شرکت هیرو آسانسور از جمله شرکت های معتبری است که در زمینه فروش و نصب آسانسورهای پکیج فعالیت می کند. این شرکت با توجه به نیازهای مشتریان و شناختی که از بازار آسانسور دارد، اقدام به طراحی و ساخت آسانسورهای پکیج کرده است. شرکت هیرو آسانسور ضمن استفاده از تجربیات ارزشمندی که در صنعت آسانسور کسب کرده است و با برخورداری از دانش فنی پرسنل توانمند و همچنین توجه به نیازهای مختلف مشتریان، پکیج های آسانسور را در مدل های مختلف طراحی و تولید می کند. تمامی قطعاتی که این شرکت در ساخت آسانسور پکیج مورد استفاده قرار می دهد در بالاترین کیفیت خود بوده و عمر مفید طولانی تری به نسبت هزینه آن ها دارند.

شرکت هیرو در ساخت پکیج آسانسور از بهترین قطعاتی که در بازار دنیا عرضه می شود، استفاده می کند که با نیازهای مشتریان متناسب است. همچنین قیمت این سیستم ها برای مشتریان مقرون به صرفه بوده و رضایتمندی آن ها یکی از اولویت های اساسی شرکت است. این سیستم ها از تنوع برخوردار بوده و امکان ارائه با توجه به سلائق مختلف مشتریان وجود دارد. این شرکت قادر است با توجه به نوع معماری ساختمان، کابین آسانسور را به صورت اختصاصی طراحی کند.

برای خرید انواع آسانسور ترکیبی و آسانسور پکیج، و اطلاع از قیمت ها لطفا با شرکت هیرو آسانسور تماس گرفته و پس از مشورت با متخصصین ما، اقدام به خرید نمایید.

02188882500 – 09122104684