آسانسور خانگی

آسانسورها از لحاظ ساختار، کاربری، ابعاد و ….. به انواع مختلفی تقسیم می شوند. آسانسور خانگی یکی از انواع آسانسور محسوب می شود که در اماکنی همانند منازل، ویلاها، هتل ها  و ….. نصب و راه اندازی می شود. این سیستم ها ابعاد کوچکی دارند که با سرعت کم تا متوسط بین طبقات جابجا می شوند. با کمک این نوع آسانسورها، جابجایی بیماران، معلولین، سالخوردگان، افراد کم توان و سایر افراد بین طبقات به راحتی و بدون دردسر انجام می شود. علاوه بر منازل و ساختمان های جدید، از این سیستم ها در ساختمان های قدیمی کم ارتفاع هم استفاده می شوند که فاقد آسانسور معمولی هستند. آسانسورهای خانگی می توانند با ظرفیت یک تا چهار نفره طراحی و ساخته شوند.

آسانسور خانگی

هوم لیفت

هوم لیفت (home lift) نام دیگری است که برای آسانسورهای خانگی استفاده می شود. زیرا این سیستم ها نوعی بالابر مشابه با آسانسورهای معمولی است که برای جابجایی کوتاه افراد بین طبقات استفاده می شود. هوم لیفت ها، سیستم هایی هستند که بین آسانسورهای معمولی و بالابرها قرار می گیرند. در واقع برخی از ویژگی های آسانسور و بالابر در این سیستم ها وجود دارد. بنابراین از جهاتی با آسانسورهای معمولی و بالابرها، تشابهات و تفاوت هایی دارد. از جمله این که امکانات آن ها کم تر از آسانسورهای معمولی بوده و سرعت پایین تری دارند. هوم لیفت ها می تواند از دو نوع کششی و هیدرولیکی طراحی و ساخته شود.

طراحی آسانسور خانگی

طراحی آسانسور خانگی اصولا با توجه به عواملی از قبیل نوع نیاز و سلیقه مشتری، عمر ساختمان و ابعاد داخل آن، کششی یا هیدرولیک بودن سیستم تولید نیرو، ظرفیت کابین، نوع موتور و قدرت آن، محل نصب آسانسور در داخل منزل یا مکان مورد نظر و ….. انجام می شود. برخی از شرکت های آسانسوری، طراحی و تولید آسانسورهای خانگی را هم برعهده می گیرند که در این صورت باید به دنبال شرکت های باسابقه و معتبر بروید. یکی از این شرکت ها، شرکت هیرو آسانسور است که با سابقه قابل توجه در صنعت آسانسور، طراحی و تولید سیستم های خانگی یا هوم لیفت ها را با استانداردهای روز و کیفیت بسیار بالا به انجام می رساند.

انواع آسانسور خانگی

انواع آسانسور خانگی را می توان به دو دسته کششی و هیدرولیک تقسیم کرد. آسانسور خانگی کششی، با سیم بکسل هایی کار می کند که از یک طرف به کابین و از طرف دیگر به وزنه تعادل متصل است. در حین چرخش فلکه کششی با نیروی موتور، سیم بکسل ها هم به چرخش درآمده و کابین آسانسور را به بالا یا پایین جابجا می کند. اما آسانسور خانکی هیدرولیک، از نیروی هیدرولیک برای جابجایی کابین استفاده می کند. در این آسانسورها با کار کردن موتور هیدرولیک، پمپ های هیدرولیک فعال می شود و باعث فشرده کردن روغن هیدرولیک می شود. فشرده شدن روغن هیدرولیک باعث فشار به جک ها و پاوریونیت می شود. این قطعات که متصل به کابین هستند، در موقع حرکت به بالا یا پایین، باعث جابجایی کابین می شود. آسانسورهای خانگی از نوع هیدرولیک برای ساختمان ها کم ارتفاع همانند منازل دوبلکس، هتل ها و رستوران های کم تر از چهار طبقه بسیار مناسب هستند.

مزایای آسانسور خانگی

مزایای آسانسور خانگی باعث شده است که استقبال از سوی کارفرمایان به منظور نصب و راه اندازی این سیستم ها در منازل و سایر اماکن بیشتر شود. در ادامه مزایای این سیستم ها به طور مختصر مورد اشاره قرار گرفته است:

 • نصب و راه اندازی آن به کم ترین فضای ممکن نیاز دارد.
 • در مدل های کم ظرفیت با برق تک فاز و در ظرفیت های بیشتر با برق 3 فاز قادر به کار کردن هستند.
 • نیازی به ساخت موتورخانه و ایجاد چاهک ندارند.
 • کابین در موقع حرکت بسیار نرم، روان و آرام حرکت می کند.
 • با وجود شیر اطمینان، ایمنی بالایی در برابر خطر سقوط دارد.
 • قطعات و تجهیزات این آسانسورها استهلاک کمی داشته و از عمر مفید طولانی تری برخوردارند.
 • سرویس و نگهداری این سیستم ها آسان بوده و اقدامات زیادی نیاز ندارد.
 • سرعت جابجایی کابین بسیار مناسب است.
 • کابین این آسانسورها می تواند تا ظرفیت حداکثر 500 کیلوگرم را جابجا کند.
 • برای نصب این آسانسور نیازی به دیوارکشی اطراف آن وجود ندارد.
 • این سیستم ها می توانند در مصرف برق به میزان 40 درصد صرفه جویی کنند.
 • میزان آهن کشی و سازه های فلزی در این آسانسورها بسیار کم تر از مدل های معمولی است.
 • از سیستم پشتیبان برای پایین آمدن و خروج افراد در مواقع قطعی برق، برخوردارند.

نصب آسانسور خانگی

مشخصات آسانسور خانگی

در این قسمت به بررسی مشخصات آسانسور خانگی پرداخته ایم. این مشخصات، منحصر به فرد بودن این سیستم ها را در مقایسه با دیگر مدل های آسانسور، نشان می دهد.

 • درب های این سیستم ها در هنگام تاریکی، حالت روشنایی داشته و روی آن ها قفل برقی نصب شده است.
 • سیستم فرمان درب ها به شکل سفارشی ساخته و نصب می شود.
 • درب ها در دو نوع ریموت و شاسی دار ساخته می شود.
 • میزان ظرفیت این آسانسورها بین یک تا چهار نفر است.
 • این سیستم ها معمولا برای ساختمان های کم ارتفاع، منازل دوبلکس، رستوران ها و تالارهای مجلل، هتل ها و فروشگاه های چند طبقه و …. که ارتفاع زیادی ندارند، نصب و راه اندازی می شود.
 • جابجایی نفرات در مسیر کوتاهی انجام می شود.
 • سرعت این نوع آسانسورها نسبت به مدل های معمولی و استاندارد، کم تر است.

قیمت آسانسور خانگی

قیمت آسانسور خانگی همانند سایر سیستم ها، به عوامل متعددی بستگی دارد و با توجه به آن ها تعیین می شود. عواملی که در قیمت آسانسور خانگی تاثیر دارد شامل این موارد می شود: ابعاد آسانسور و کابین، نوع قطعات، تجهیزات و کابین آسانسور و همچنین  میزان کیفیت آن ها، ظرفیت کابین بر حسب تعداد نفرات، نوع موتور و سیستم انتقال نیرو (هیدرولیک یا کششی بودن)، محل نصب و راه اندازی آسانسور در منزل یا ساختمان، میزان تخریب محل و آماده سازی برای نصب سیستم، نوع شرکت سازنده و اجرا کننده، نوع تزئینات و عناصر زیبایی، میزان امکانات و آپشن ها و سایر موارد.

قیمت آسانسور خانگی تک نفره

به طور کلی با کوچک تر شدن ابعاد آسانسور، قیمت آن هم کاهش خواهد یافت. بنابراین قیمت آسانسور خانگی تک نفره نسبت به مدل های چند نفره بالاتر است. البته قیمت سیستم های خانگی تک نفره با یکدیگر هم متفاوت است. در واقع عوامل موثر بر قیمت آسانسورهای خانگی، روی سیستم های تک نفره هم تاثیرگذار است. اگر قصد خرید و نصب آسانسور خانگی تک نفره را دارید، حتما به سراغ شرکت های معتبر بروید. زیرا این شرکت ها محصولات خود را با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسبی عرضه می کنند.

نصب آسانسور خانگی

برای نصب آسانسور خانگی نیازی به فضای بزرگی وجود ندارد و تنها با فضایی به ابعاد یک متر مربع امکان نصب این سیستم ها وجود دارد. به همین منظور در گوشه سالن های پذیرایی، راهروها، راه پله ها و جاهایی که فضای محدودی دارند می توان این سیستم ها را نصب و راه اندازی کرد. به دلیل عدم نیاز به موتورخانه و حتی چاهک در برخی از مدل ها، نصب این سیستم ها بسیار آسان شده است و نیازی به تخریب زیاد مکان مورد نظر نیست. با وجود راحتی و سرعت نصب این سیستم ها، استفاده از نیروهای متخصص و آموزش دیده برای این کار بسیار ضروری است. زیرا در صورت کافی نبودن تخصص و مهارت نصابان، همین سیستم های ساده، نه تنها کارایی زیادی نخواهند داشت، بلکه هر موقع امکان بروز سوانح جانی و مالی در آن ها وجود دارد.

بهترین آسانسور خانگی

بهترین آسانسور خانگی، سیستمی است که بتواند بالاترین کارایی را داشته و از باکیفیت ترین قطعات و تجهیزات ساخته شده باشد. همچنین از فناوری های روز و قابلیت های متعدد برخوردار باشد. مسلما ساخت چنین آسانسوری برای تمام شرکت های سازنده امکان پذیر نیست. زیرا معدود شرکت هایی می توانند بهترین آسانسور خانگی را برای مشتریان و کارفرمایان طراحی و تولید کنند. این شرکت ها از اعتبار و سابقه بالایی در میان کارفرمایان برخوردارند و سیستم های تولیدی آن ها همواره عنوان بهترین آسانسورها را به خود اختصاص داده اند. به همین منظور، برای سفارش طراحی و تولید بهترین آسانسور خانگی حتما به سراغ شرکت های باسابقه و معتبر در صنعت آسانسور بروید.

آسانسور خانگی ارزان

آسانسور خانگی ارزان سیستمی است که تزئینات لوکس و لاکچری در آن وجود ندارد. نمای داخلی و خارجی کابین رنگ آمیزی ساده ای دارد و از جنس فلز ساخته شده است. در این آسانسورها از آپشن ها و امکانات متعددی استفاده نمی شود. اما قطعاتی که استفاده می شود باید از نوع باکیفیت بوده تا استاندارد ایمنی آسانسور رعایت شود. البته می توان قطعات مقاوم تر و مستحکم تری برای ساخت این آسانسورها استفاده کرد که حالت ساده تری دارد. برای مثال پاوریونیت در سیستم هیدرولیک، قفل ایمنی یا ترمز پاراشوت از نوع ساده تر و ارزان تری انتخاب و استفاده شود. اما اصل مهم در هر سیستم آسانسوری ایمنی آن است که بتوان از بروز سوانح جانی و مالی جلوگیری کرد.

آسانسور خانگی ارزان

اندازه اسانسور خانگی

اندازه و ابعاد آسانسور خانگی نسبت به مدل های معمولی کوچک تر است و فضای محدودتری را اشغال می کند. ابعاد این سیستم ها طبق ظرفیت آن ها از یک تا چهار نفر تعیین می شود. یعنی از مدل های یک تا چهار نفره ابعاد کابین هم بزرگ تر می شود. معمولا آسانسورهای خانگی از نوع چهار نفره ابعادی در حدود یک متر طول و عرض و حدود دو متر هم ارتفاع دارند. طول و عرض چاهک هم در حدود 140 در 160 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

خرید آسانسور خانگی

در خرید آسانسور خانگی ضروری است کارفرمایان و مالکان ساختمان ها به نکاتی توجه کنند. زیرا در خرید چنین آسانسورهایی اگر به نکات لازم توجه نشود، سیستم خریداری شده نمی تواند کارایی، کیفیت و ایمنی لازم را داشته باشد. توصیه می شود، برای خریدی مطمئن که آسودگی خاطری  هم از کیفیت و کارایی آسانسور داشته باشید، حتما از شرکت های معتبر و شناخته شده، خرید کنید. نکاتی که باید به هنگام خرید آسانسور خانگی به آن توجه شود، شامل موارد زیر می شود:

 • بررسی کیفیت قطعات، تجهیزات و کابین سانسور. در این رابطه باید اصالت و استاندارد بودن قطعات و تجهیزات را مورد بررسی قرار داده و از آن اطمینان پیدا کنید.
 • بررسی کارایی و عملکرد آسانسور
 • بررسی میزان ایمنی سیستم مورد نظر
 • بررسی میزان مصرف برق
 • توجه به قابلیت ها و امکانات آسانسور
 • توجه به قیمت سیستم مورد نظر و مقایسه با مدل های مشابه
 • بررسی نوع شرکت یا برند سازنده آسانسور. در این مورد باید به بررسی میزان اعتبار، سابقه و رضایت کارفرمایان از خدمات و محصولات شرکت مورد نظر بپردازید.
 • باید پیش از خرید شرایط محل نصب آسانسور را مورد بررسی قرار دهید تا مناسب ترین سیستم را برای آن محل انتخاب کنید. برای این کار استفاده از مشاوره های کارشناسی می تواند به انتخاب مناسب ترین آسانسور خانگی کمک کند.
 • تعیین ابعاد و ظرفیت کابین پیش از خرید سیستم مورد نظر
 • و …..

آسانسور خانگی دوبلکس

آسانسور خانگی دوبلکس عموما در منازلی استفاده می شود که به شکل دوبلکس ساخته شده اند. منازل دوبلکس از دکوراسیون شیک و لوکس به همراه نمای داخلی زیبایی برخوردارند. در این گونه منازل، استفاده از آسانسور خانگی باعث جذابیت هر چه بیشتر آن می شود. زیرا تماشای نمای لوکس و لاکچری داخل منزل با تمامی عناصر دکوراسیون، برای کاربران لحظاتی بسیار جذاب و خاطره انگیز است. در این گونه منازل، آسانسور خانگی هم باید از نوع لوکس به همراه تزئنیات خاص باشد. زیرا آسانسور هم جزئی از عناصر دکوراسیون این منازل است و باید با سایر عناصر هماهنگی داشته باشد.

سرویس آسانسور خانگی

سرویس آسانسور خانگی یکی از اقدامات ضروری است که باید به صورت دوره ای توسط سرویسکاران متخصص و ماهر انجام شود. زیرا این سیستم ها هم نوعی آسانسور محسوب می شوند و سرویس اصولی و دوره ای آن ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. به دلیل تخصصی و حساس بودن این کار، باید از دستکاری و سرویس خودسرانه آن ها اکیدا خودداری شود. بنابراین حتما باید از سرویسکاران مجاز که از طرف شرکت طرف قرارداد اعزام می شوند، برای سرویس این آسانسورها استفاده شود. در صورت بی توجهی به مساله سرویس و نگهداری، احتمال بروز سوانح و حوادث بسیار بیشتر می شود که مسئولیت هر گونه حادثه یا سانحه ای برعهده مالک ساختمان است.

مینی آسانسور خانگی

معمولا به آسانسورهای خانگی که ظرفیت یک یا دو نفر را داشته باشند، مینی آسانسور خانگی گفته می شود. این آسانسورها ابعاد کوچکی داشته و برای نصب به حداقل فضا نیاز دارند. در این حالت نیازی به آن نیست که تخریب زیادی در فضای منزل یا مکان مورد نظر ایجاد شود. معمولا برای منازلی که ارتفاع کمی دارند، از مینی آسانسور خانگی با موتور هیدرولیکی استفاده می شود. به طوری که جک های بالابرنده، کابین آسانسور را بین طبقات منزل جابجا می کنند. قطعات و تجهیزات این آسانسورها ابعاد کوچکی داشته و از کیفیت بالایی برخوردارند.

موتور آسانسور خانگی

موتور آسانسور خانگی می تواند از دو نوع کششی یا هیدرولیک باشد. البته استفاده از موتورهای هیدرولیک برای این نوع سیستم ها رایج تر است. موتور این سیستم ها ابعاد کوچکی داشته و برای نصب به کم ترین فضای ممکن نیاز دارند. همچنین قابلیت کار با برق تک فاز را هم دارند که مزیت مهمی برای این دستگاه هاست. این موتورها هر چند ابعاد کوچکی دارند، اما به سرویس دوره ای نیاز دارند. همچنین نباید فراتر از ظرفیت از آسانسور استفاده شود. زیرا فشار زیادی به موتور این آسانسورها وارد می شود که احتمال خرابی و سوختن آن ها را بالا می برد.

کابین آسانسور خانگی

کابین آسانسور خانگی معمولا از جنس شیشه، فلز یا پی وی سی با توجه به خواست و سلیقه مشتری ساخته می شود. کابین این سیستم ها هم به صورت کامل و هم نیم کابین طراحی می شود. ظاهر این کابین ها معمولا ساده بوده و از تزئینات لوکس چندان استفاده نمی شود. کابین ها معمولا بر حسب ظرفیت معمولا از یک تا چهار نفره طراحی و تولید می شوند. داخل کابین با رنگ آمیزی زیبا؛ حالت دلنشین و آرامش بخشی به خود می گیرد. کابین هایی که شیشه ای هستند امکان مشاهده طبقات منزل به هنگام بالا رفتن را برای کاربران فراهم می کنند.

شرکت هیرو ، طراحی و نصب آسانسور خانگی

شرکت هیرو یکی از شرکت های معتبر و باسابقه ای است که سال هاست به صورت حرفه ای و تخصصی در صنعت آسانسور فعالیت می کند. این شرکت در طول سال های فعالیت خود، توانسته است انواع مختلفی از سیستم های آسانسور را با کاربری های مختلف با توجه به نیاز کارفرمایان طراحی، تولید و راه اندازی کند. شرکت هیرو در بخشی از فعالیت های خود، به طراحی و راه اندازی انواع آسانسورهای خانگی هم می پردازد. آسانسورهای خانگی که این شرکت تولید می کند، از فناوری های روز و بالاترین کیفیت برخوردار است. گفتنی است تمام قطعاتی که شرکت هیرو در ساخت آسانسورهای خانگی استفاده می کند، از نوع اصل و درجه یک است. شرکت هیرو انواع تست های ایمنی را پس از تولید روی آسانسورهای خانگی اجرا می کند تا ایمنی آن ها مورد تایید قرار گیرد. این شرکت تلاش می کند تا آسانسورهای خانگی با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت را در اختیار کارفرمایان و مشتریان قرار گیرد تا زمینه رضایتمندی حداکثری آن ها فراهم شود.